۳مزیت بورس کالا از نگاه کرباسیان

عصر معدن- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بورس کالا چند امتیاز مهم در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی ایجاد می کند.;

۳مزیت بورس کالا از نگاه کرباسیان
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از مهر، گفت: در ایمیدرو شدیدا از عرضه سنگ آهن در بورس کالا حمایت می کنیم و معتقدیم این اقدام بسیار کار مثبتی است و مزایای متعددی برای صنعت کشور در پی دارد.
  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه باید پرسید چرا عرضه سنگ آهن تا الان اجرایی نشده است، افزود: عرضه سنگ آهن در رینگ داخلی بورس کالا باید زودتر از این ها به اجرا در می آمد و امیدوارم به زودی شاهد عرضه این محصول در رینگ داخلی بورس کالا باشیم.
  رییس هیات عامل ایمیدرو در خصوص نقش بورس کالا برای ایجاد شفافیت قیمتی و تکمیل زنجیره ارزش تولید فولاد با عرضه سنگ آهن اضافه کرد: به طور قطع هر آنچه اعم از کالا و نیز سایر ابزارهای مالی مبتنی بر کالا وارد بورس کالا شود، به شفافیت قیمتی و به طور کلی شفافیت اقتصادی کمک می کند.

  بورس کالا در خدمت حمایت از تولید ایرانی
  کرباسیان در خصوص نقش بورس کالا در حمایت از کالای ایرانی نیز تاکید کرد: بورس کالا چند امتیاز مهم در راستای حمایت از تولید و کالای ایرانی ایجاد می کند؛ اولین امتیاز این است که بورس، شفافیت اقتصادی را در کشور افزایش می دهد. در بیان دومین مزیت آن نیز باید گفت عرضه کالا در این بازار به نفع تولیدکننده و توامان مصرف کننده است، چراکه آن مانع از دلال بازی و واسطه گری های مخرب می شود؛ سومین مورد نیز ایجاد سلامت رفتار اقتصادی بین تولیدکننده و مصرف کننده در بستر بورس کالاست.
  رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه به افق 1404 اشاره کرد و گفت: در افق 1404 نزدیک به 160 میلیون تن سنگ آهن برای تولید فولاد نیاز داریم که این ظرفیت اینک حدود 70 میلیون تن است و باید به بیش از 2 برابر افزایش یابد.
  وی تاکید کرد: نگرانی درباره کمبود سنگ آهن مورد نیاز به تدریج کمتر می شود، زیرا دولت به دنبال حمایت از معادن کوچک و متوسط بوده و کشور از نظر اکتشافات معدنی بکر مانده است.
  این مقام مسئول با اشاره به معدن طلای موته یادآوری کرد: با پشتیبانی از معادن کوچک، تولید این معدن از سالانه 200 کیلوگرم در سال های گذشته به بیش از 600 کیلوگرم در سال 1396 افزایش یافت.

  در اکتشاف معادن زیرزمینی عقب ماندگی داریم
  کرباسیان تصریح کرد: در سال‌های گذشته معدن جزو اولویت‌های اقتصادی کشور نبود اما ایمیدرو برنامه اکتشاف در پهنه ای به وسعت 250 هزار کیلومتر مربع را کلید زد و 15 محدوده معدنی آن را مشخص کرد که با استقبال بخش خصوصی همراه شده است.

  وی گفت: معدن روباز بزرگ برای سنگ آهن در کشور پیش‌بینی نمی‌شود و از لحاظ فناوری بخش معادن زیرزمینی در مضیقه هستیم. این ها نشان می دهد در زمینه اکتشاف این بخش عقب‌ماندگی داریم.

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به صادرات 6 میلیون تنی کنسانتره در سال 1396 اشاره کرد و آن را نشان دهنده توجه به مقوله فرآوری برشمرد.

  وی همچنین تشکیل کنسرسیوم اکتشافی از سوی شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی کشور را خواستار شد و گفت: دولت از این امر مهم حمایت می کند.

  کرباسیان ادامه داد: متاسفانه حقوق دولتی معادن در زیرساخت‌های مورد نیاز این حوزه هزینه نمی‌شود، در حالی که توسعه زیرساخت‌ها و تامین ماشین آلات معدنی بسیار مهم است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر