پالادیوم به گرانبها شدن نزدیک می شود

عصر معدن- پالادیوم روز جمعه به بالاترین بهای خود تاکنون افزایش یافت و با ادامه روند صعودی که از سال گذشته داشت، اختلاف قیمتش با طلا را به پایین‌ترین میزان در حدود ۱۶ سال گذشته رساند.;

پالادیوم به گرانبها شدن نزدیک می شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایسنا، جان سیامپاگلیا، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی اسپروت در گزارشی نوشت: روند صعودی قیمت پالادیوم که به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسیده است هیچ نشانی از توقف ندارد و نزدیک است که پالادیوم به گرانبهاترین فلز در میان فلزات ارزشمند تبدیل شود.

  بهای هر اونس پالادیوم برای تحویل در مارس در معاملات روز جمعه بازار آمریکا 34.10 دلار یا 2.8 درصد افزایش یافت و در 1234.40 دلار بسته شد که طبق آمار فکت ست، بالاترین قیمت از نوامبر سال 1984 بود که این فلز ارزشمند رکورد 1201.30 دلار را ثبت کرده بود.

  در مقابل، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار آمریکا 9 دلار یا 0.7 درصد کاهش یافت و در 1285.80 دلار بسته شد. آمار اشتغال بهتر از حد انتظار آمریکا در دسامبر، تقاضای سرمایه‌گذاری برای این فلز زرد را کمتر کرد و کمک کرد اختلاف قیمت پالادیوم با طلا به 51.40 دلار کاهش پیدا کند که پایین‌ترین میزان از نوامبر سال 2002 است. آخرین باری که پالادیوم در قیمتی بالاتر از طلا بسته شد، در اکتبر سال 2002 بود.

  در مجموع، تقاضای جهانی رو به رشد برای فلز صنعتی پالادیوم، نگرانیها نسبت به محدودیت عرضه را تشدید کرده است. اگرچه تشدید جنگ تجاری آمریکا و چین در سال 2018 به بسیاری از کالاها ضرر زد اما نتوانست مانع رشد قیمت پالادیوم شود. تقاضا برای پالادیوم در سال گذشته که نگرانیهای محیط زیستی باعث تغییر رویکرد جهانی از خودروهای دیزلی به خودروهای بنزینی و هیبریدی شد افزایش پیدا کرد و حتی کندی رشد بازار خودروی چین نیز روی تقاضا برای این فلز تاثیری نداشت.

  بر اساس گزارش مارکت واچ، تصور می‌رود فروش خودرو در چین که بزرگترین بازار جهانی است، پس از افت 16 درصدی در نوامبر، نخستین کاهش سالانه خود در سه دهه اخیر را ثبت کرده است.

  اخباری که روز جمعه از پیشرفت مذاکرات تجاری آمریکا و چین منتشر شد مثبت بود و وزارت بازرگانی چین تایید کرد که هیاتی از مقامات آمریکایی برای دور جدیدی از مذاکرات در روز دوشنبه و سه شنبه، به پکن سفر خواهند کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات