۸۲ درصد صادرات مواد معدنی کشور از بندر شهید رجایی انجام می شود

عصر معدن- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: افزون بر ۸۲ درصد صادرات مواد معدنی کشور از طریق بندر شهید رجایی صورت می گیرد.;

۸۲ درصد صادرات مواد معدنی کشور از بندر شهید رجایی انجام می شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن»، به نقل از ایرنا، االله مراد عفیفی پور اظهار داشت: در اسکله های فله و متفرقه بندرشهید رجایی که 5هزار متر را شامل می شود 20 میلیون تن مواد معدنی در در این بندر تخلیه و بارگیری می شود.
  وی تصریح کرد: بندر شهید رجایی از دو جنبه حائز اهمیت است؛ از یک طرف این بندر در محدوده منطقه ویژه اقتصادی قرار دارد و تسهیلات خاص و ارزش افزوده را در اختیار صاحبان کالا قرار می دهد و از سوی دیگر چندمنظوره بودن این بندر باعث شده تا امکان تخلیه و بارگیری همه نوع کالایی در آن وجود داشته باشد.
  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان این که حدود 90 درصد از عملیات کانیتنری بنادر کشور در بندرشهید رجایی انجام می شود، ادامه داد: برطبق ارزیابی مجله بین المللی مدیریت کانتینر، از بین 100 بندر برتر کانتینری جهان، بندر شهید رجایی در رتبه 68 قرار دارد.
  عفیفی پور، ظرفیت های حوزه حمل و نقل دریایی با وجود بندرهایی مانند بندر شهید رجایی را به عنوان نقاط قوت کشور در ابعاد ملی و بین المللی دانست.
  وی در این رابطه بیان داشت: بیش از 65 درصد از ارزش کالاهای غیرنفتی که در ایران جابجا می شود، شامل کالاهای کانتینری، فله، فله مایع، جنرال کارگو و کالاهای پروژه ای در این بندر تخلیه و بارگیری می شود.
  به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، تجارت کانتینری شاخص مهمی برای نشان دادن رشد اقتصادی کشور است و هر گونه اختلال در این فرآیند مشکلات در ساختار اقتصاد ملی ایجاد می کند.
  عفیفی پور همچنین با اشاره به بازدید اخیر معاون اول رییس جمهوری از بندر شهید رجایی گفت: با اتمام طرح های توسعه ای این بندر، نقش تأثیرگذار بزرگترین بندر تجاری ایران در اقتصاد ملی و بین المللی افزایش می یابد.
  وی ادامه داد: با اتمام عملیات احداث مرحله3 طرح توسعه کانتینری این بندر علاوه بر اینکه ظرفیت عملیات کانتینری بندر شهید رجایی به بیش از 8میلیون TEU افزایش می یابد، امکان پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما با ظرفیت بیش از 18هزار TEU نیز فراهم می شود.

  **ایجاد شهر لجستیکی در بندرشهید رجایی
  مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ادامه سخنان خود ابراز داشت: با استفاده از تجهیزات و امکانات تخصیص داده شده و در 4هزار متر اسکله کانتینری این بندر سالانه میلیون ها تن انواع کالای صادراتی روانه بازارهای جهانی و منطقه ای می شود.
  عفیفی پور گفت: با توجه به الحاق 2هزار و 700 هکتار زمین جدید به این بندر، مساحت آن دوبرابر می شود و قابلیت تبدیل شدن به یک خوشه اقتصادی پویا و مهم را دارد.
  وی یاد آور شد: با ایجاد شهر لجستیکی و توسعه فعالیت های ارزش افزوده، نقش تأثیرگذار بندر شهید رجایی در اقتصاد ملی و بین المللی افزایش می یابد.
  وی در پایان پیگیری برای ایجاد و احداث پایانه مکانیزه مواد معدنی، برنامه ریزی با هدف جذب سرمایه گذار و اپراتور برای توسعه فعالیت های ریلی در بندر و تامین تجهیزات استراتژیک برای بهره برداری از مرحله های اجرا شده در پایانه های کالا و کانتینر به عنوان مهم ترین برنامه های در دستور کار بندر شهید رجایی برشمرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات