سود سهامداران معدنی از عرضه سنگ آهن در بورس کالا ‌

عصر معدن- معاون پیشین دبیرکل بورس تهران مى گوید که عرضه سنگ‌آهن و سایر محصولات معدنى در بورس کالا، سود حاصل از فروش و قیمت سهام شرکت‌های معدنی و سنگ‌آهنی را به سمت واقعی شدن هدایت می‌کند.;

سود سهامداران معدنی از عرضه سنگ آهن در بورس کالا ‌
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از تسنیم، معاون پیشین دبیرکل بورس تهران مى گوید که عرضه سنگ‌آهن و سایر محصولات معدنى در بورس کالا، سود حاصل از فروش و قیمت سهام شرکت‌های معدنی و سنگ‌آهنی را به سمت واقعی شدن هدایت می‌کند، ضمن آنکه امکان پیش‌بینی سهام این شرکت‌ها نیز برای سهامداران به مراتب آسان تر مى شود و این اتفاق یک خبر خوش براى سهامداران معدنى است.

  عرضه سنگ آهن و سایر محصولات معدنى در بورس کالا طى هفته هاى گذشته در شرایطى آغاز شده که سنگ آهن در مسیر واقعى سازى قیمت قرار گرفته تا همانند سایر محصولات فولادى با نرخ هایى همسو با نرخ جهانى در بورس معامله شود.

  حسن فهیمی راد در این باره توضیح داد: طى سال هاى گذشته به دلیل غیرواقعی بودن قیمت محصولات معدنى از جمله سنگ آهن، سهام این شرکت‌ها تحت تأثیر منفی پیامدهای عرضه غیربورسی محصولاتشان قرار داشت؛عرضه کالاى هر شرکتى در بورس کالا، ظرفیت هاى جدیدى را مقابل آن شرکت در زمینه شفافیت معاملاتى، تسهیل فروش و کشف واقعى قیمت به همراه دارد و این مکانیسم قطع به‌یقین از روش‌های سنتی متکی به حواله و امضاهای طلایی، کارآمدتر و بهتر است.

  این کارشناس باسابقه بازار سرمایه، یادآور شد: برای رسیدن به نتیجه مطلوب، نهادهاى سیاست گذار به‌هیچ‌عنوان نباید وارد حوزه قیمت‌گذاری سنگ‌آهن یا هر محصولى شوند تا براساس سازوکار بورس، نرخ واقعی محصول مشخص شود. تجربه سال هاى اخیر به سیاست گذار تاکید می کند که باید قید روند موجود مداخله در بازار و قیمت را به بهانه تنظیم بازار کنار بگذارد زیرا هر مداخله‌ای با فلسفه و مأموریت بازار سرمایه در تضاد بوده و به زیان تولید و سهامدار است.

  وی افزود: با عرضه سنگ‌آهن به‌عنوان بالادست زنجیره فولاد، تقریباً، تمام این زنجیره با یک روش و مبتنی بر عرضه و تقاضا کشف قیمت می‌شود که باعث متعادل شدن کل زنجیره و توازن در آن خواهد شد. بنابراین، اگر عرضه محصولات، طبق سازوکارهای بورس کالا دنبال شود و از قواعد آن تخطی نشود، به نفع تولیدکننده‌ها در کل زنجیره فولاد تمام می‌شود.

  تاثیر مثبت در بازار سهام

  فهیمی راد درباره آثار عرضه سنگ‌آهن بر شرکت‌های فعال در بورس اوراق بهادار، گفت: زمانی که سنگ‌آهن و محصولات مختلف آن در بورس کالا عرضه و براساس عرضه و تقاضا قیمت‌گذاری شود، تأثیر مثبتی بر شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار دارد.

  وی تأکید کرد: در حوزه تولید و بازار هم نکته مهمی که پیرامون عرضه بورسی سنگ‌آهن باید مدنظر قرار گیرد، ضرورت نظارت جدی بر توزیع آن پس از معاملات بورسی است.

  این پیشکسوت بازار سرمایه ادامه داد: همه نهادهای ذی‌ربط و مسئول باید با ابزارهایی که در اختیار دارند، به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که محصولات عرضه‌شده به‌صورت مستقیم در اختیار تولیدکننده‌های میان دستی زنجیره که همان تولیدکنندگان فولاد هستند، قرار گیرد و دلالان و واسطه‌ها، مجال نفوذ و رانت‌خواری نیابند.

  معاون پیشین دبیرکل بورس تهران در پایان گفت: روند ایجاد شده در اقتصاد و توجه به واقعى سازى قیمت ها در اقتصاد را باید به فال نیک گرفت و این رویه قطعا می تواند محرک تولید کشور باشد. در واقع پایبندی دولت به سازوکارهای بورس کالا در مبادلات کالایى می‌تواند به بهبود وضعیت نامناسب اقتصادی کنونی، کمک زیاد و مؤثری کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر