مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان خبر داد:

ساخت بزرگترین بندر تخصصی صنایع معدنی و پتروشیمی در پارسیان

عصر معدن- مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان اظهار کرد: نخستین و بزرگترین بندر تخصصی صنایع معدنی و پتروشیمی کشور با ایجاد ۱۹ پست اسکله با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۴۰ میلیون تن در منطقه ویژه پارسیان در حال ساخت است.;

ساخت بزرگترین بندر تخصصی صنایع معدنی و پتروشیمی در پارسیان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، حسن شاهرخی با بیان اینکه منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان به عنوان یکی از قطب های مهم پتروشیمی. فولاد و آلومینیوم در جنوب کشور به شمار می‌رود، بیان داشت: با همت و تلاش مجموعه ایمیدرو، حمایت استاندار هرمزگان و همکاران منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان پروژه های زیرساختی این منطقه پیشرفت چشم‌گیری داشته است.

  شاهرخی با اشاره به عملکرد موفقیت آمیز و فراتر از انتظار در اجرای پروژه ها، عنوان کرد: جذب نیرو و افزایش آمار اشتغال در منطقه ویژه پارسیان در حالیست که اشتغال مستقیم در این منطقه در پایان سال 1395 حدود 100 نفر و در پایان سال 1396 حدود 1000 نفر بوده و اکنون در 9 ماه نخست سال 1397 به 2000 نفر رسیده است.

  وی با بیان اینکه در اجرای پروژه ها از برنامه زمان بندی جلو هستیم، عنوان کرد: در آستانه چهل و یکمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران برای بیش از 2 هزار شاغل در منطقه ویژه پارسیان جشن خواهیم گرفت.

  مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با اظهار اینکه این منطقه در مسیر شتابان توسعه و پیشرفت قرار دارد، اذعان داشت: نخستین و بزرگترین بندر تخصصی صنایع معدنی و پتروشیمی کشور با ایجاد 19 پست اسکله با ظرفیت تخلیه و بارگیری 40 میلیون تن در منطقه ویژه پارسیان در حال ساخت است که می تواند به عنوان یکی از دستاوردهای مهم جمهوری اسلامی ایران در زمان تحریم ها از آن نام برد.

  وی خاطرنشان کرد: اولویت نخست جذب و بهره گیری از ظرفیت های بومی پارسیان و استان هرمزگان است، طی 2 سال اخیر اولویت با جذب نیروهای بومی در تمامی رده های مورد نیاز منطقه ویژه پارسیان بوده است که خوشبختانه در این حوزه عملکرد مثبت و قابل قبولی داشته ایم.

  شاهرخی با بیان اینکه قانون جذب 50درصدی نیروی های بومی را تکلیف کرده است، ابرازداشت: علیرغم قوانین و مصوبات مجلس، تلاش مجموعه بر جذب حداکثری نیرو از ساکنان استان هرمزگان بوده است که طبق آمار بیش از 50 درصد نیروهای شاغل در منطقه ویژه بومیان استان هرمزگان هستند.

  وی تاکید کرد: با نوع نگاه حمایتی وزارت صمت و ایمیدرو به‌طور حتم این منطقه علاوه بر منافع اقتصادی، منافع اجتماعی و فرهنگی مناسبی را برای مردم در بر خواهد داشت.

  مدیرعامل منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان خاطرنشان کرد: در افق منطقه ویژه پارسیان اشتغال بیش از 60 هزار نفر به صورت مستقیم و 270 هزار نفر به صورت غیرمستقیم شغل دیده شده است.

  مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی بر پارسیان اضافه کرد: موقعیت مکانی، جغرافیایی و دسترسی آزاد به آبهای بین المللی، معافیت های مالیاتی و گمرکی، بندر تخصصی واردات و صادرات کالاهای مورد نیاز سرمایه گذاران، دسترسی مطمئن به جاده های ترانزیتی و همجواری با پارس جنوی بخشی از ظرفیت های مورد نظر و درخواست سرمایه گذاران است که می‌تواند هزینه سرمایه گذاری را کاهش و سودآوری مناسبی را برای آنها در بر داشته باشد
  شاهرخی با اشاره به ذخایر انرژی ایران و قطر تصریح کرد: تامین خوراک سرمایه گذاران و خطوط لوله گاز که از فاصله 50 متری منطقه ویژه عبور می کند می تواند سرمایه گذاران سایر صنایع را برای حضور در این منطقه استراتژیک اقتصادی کشور ترغیب کند.
  شاهرخی با اشاره به مصوبه طرح آمایش نواحی تاثیر پذیر از منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان گفت وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور، آموزش و پرورش، نیرو، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی، فرهنگ و ارشاد، کار، رفاه و امور اجتماعی، وزارت دفاع و سازمان های محیط زیست و میراث فرهنگی باید خود را برای یک اتفاق بزرگ در کشور آماده کنند چراکه برای توسعه متوازن باید تمام دستگاه ها به وظایف خود عمل کنند تا در آینده شاهد پدیده های ضد توسعه ای و آسیب های اجتماعی متاثر از توسعه صنعتی نباشیم.
  مدیرعامل منطقه ویژه پارسیان درخصوص سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارسیان اظهارداشت: 6 متقاضی حوزه پتروشیمی جهت سرمایه گذاری مراجعه کرده اند که دو مورد موفق به اخذ مجوزهای لازم از وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی شده اند.
  همچنین پیش ازاین تقاضای سرمایه گذاری احداث مجتمع فولاد، تولید آلومینا، نیروگاه و تولید آب شیرین از دریا توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی در منطقه ویژه ارایه شده است.
  بر اساس سیاست های برنامه چهارم توسعه از سال 1384 مطالعات مکانیابی استقرار صنایع انرژی بر در راستای جلوگیری از خام فروشی گاز طبیعی، تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، تکمیل زنجیره تولید پتروشیمی و فولاد از مواد اولیه تا محصولات نهایی و افزایش صادرات غیرنفتی آغاز شد.
  صنایع انرژی بر به آن گروه از صنایع اطلاق می شود که سهم انرژی مصرفی آنها در هزینه های تمام شده محصول نهایی، نسبت به دیگر عوامل تولید در مقایسه با صنایع دیگر بالا بوده و نقش تعیین کننده ای در قیمت نهایی محصول آنها داشته باشد، از قبیل صنایع پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم.

  از این رو منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با مساحتی قریب به 10 هزارهکتار در 30 کیلومتری شرق عسلویه، در منتهی الیه غربی استان هرمزگان و مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس به عنوان گزینه های محل استقرار صنایع انرژی بر انتخاب گردید و متعاقبا در سال 1389 این منطقه ویژه اقتصادی به تصویب هیئت محترم وزیران و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسید.

  منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با هدف استقرار و تولید 4 میلیون تن فولاد، 18 میلیون تن محصولات پتروشیمی، 600 هزار تن آلومینیوم و 4 میلیون تن آلومینا، 4300مگاوات برق در سال و احداث بندر پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه 40 میلیون تن و تاسیسات آب شیرین کن که نیاز به سرمایه گذاری بالغ بر 37.4 میلیارد دلار در بخش غیردولتی که حدودا معادل 140 هزار میلیارد تومان خواهد داشت ،که در نهایت اشتغال مستقیم برای 60هزار نفر و اشتغال غیر مستقیم برای حدود 270 هزارنفر ایجاد می کند. تا کنون در منطقه دو واحد پتروشیمی با مجموع سرمایه گذاری 4.2 میلیارد دلار , یک واحد انبار مجتمع آلومینیوم جنوب و یک واحد آب شیرین کن از سرمایه گذاران ذکر شده در بالا عملیات اجرایی خود را شروع نموده اند.

  منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان در محدوده ای قریب به 10هزار هکتار در شهرستان پارسیان هرمزگان واقع شده و تحت نظارت و مدیریت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو» اداره می شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات