دلایل افت قیمت فلز سرخ چیست؟

عصر معدن- بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی نسبتا نزولی داشت.;

دلایل افت قیمت فلز سرخ چیست؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» گروه تحلیلی کارگزاری سی‌ولکس نوشت: قیمت فلز بنیادین مس از قیمت 5876.00 دلار به ازای هر تن در تاریخ 16 ماه سپتامبر سال 2019 میلادی، به قیمت 5777.00 دلار به ازای هر تن در تاریخ 20 ماه سپتامبر سال میلادی جاری، معامله شد.

  الف- تحلیل بنیادی:
  در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

  عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهم ترین آن به شرح زیر است.
  در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش سایت Kitco، وضعیت پرتنش منطقه غرب آسیا، خصوصا حمله پهبادی یمن به پالایشگاه عربستان و همینطور مناقشه تجاری بین آمریکا و چین و تحریم های جدید دولت آمریکا علیه ایران از جمله دلایلی است که باعث نگرانی نسبت به افت اقتصاد جهانی در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین المللی شده است. از این رو با کاهش تقاضای فیزیکی این معامله‌گران جهانی به خرید فلزات بنیادین و پر کاربرد مانند مس در بازارهای جهانی،  قیمت این فلزات با افت قیمت حدوداً 100 دلاری در هفته قبل همراه شد.

  ب- تحلیل تکنیکال:
  با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد کرد. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی نزولی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی صعودی خواهد بود.
  در این صورت فلز اگر مس روندی صعودی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود یعنی 5900 دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح مقاومتی مهم  6200 دلار به ازاء هر متریک تن افزایش یابد، وجود دارد.
  و در غیر این صورت چنانچه مس بخواهد روندی کاهشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم خود که 5700 دلار به ازاء هر متریک تن می‌باشد، احتمالاً تا حمایت قیمتی 5600 دلار به ازاء هر متریک تن نیز افت خواهد یافت.

  اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد یادشده، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنشهای سیاسی در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاست های فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانک های مرکزی دنیا، مسئله برگزیت، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصا معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر