فولاد نیمه دوم سال ارزان می شود

عصر معدن- شب گذشته برنامه گفت و گوی ویژه خبری با حضور دبیر سندیکای لوله و پروفیل و نایب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد. جعفر سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالا نیز از مهمان های تلفنی این برنامه بودند.;

فولاد نیمه دوم سال ارزان می شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن»، امیر حسین کاوه در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما افزود: وقتی تورم رسمی سال 96، حدود 12 درصد اعلام شد افزایش نرخ دلار هم زیر 20 درصد را تجربه کرد اما فولاد بیش از 88 درصد افزایش قیمت را رقم زد.

  او ادامه داد: سال 97 تنش فولاد و نوسانات کالایی و قیمتی این محصول به چشم همه هویدا شد. تفاوت نرخهای درون بورس و بازار آزاد و سیاه محصول فولاد به رقم 3 هزار تومان می رسد، مثلا ورقهای فولادی که مورد مصرف صدها صنعت پایین دستی است در بورس کالا به صورت نقطه ای و ناخالص 3 هزار تومان ولی در بازار سیاه 5 هزار و پانصد تومان معامله می شود این در حالیست که کالاهای مورد عرضه در بورس کالا، قطره چکانی بفروش می رسد و این نحوه عرضه هم ارتباط مستقیم با تولیدکننده اصلی دارد زیرا از شکاف قیمتی بازار آزاد و بورس استفاده کرده و قیمت ها را بالا می برد.

  حمیدرضا طاهری زاده نایب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سوی دیگر استودیو گفت: فولاد کشور در سال 97 قصد تولید 24 میلیون تن فولاد دارد این رقم سال قبل 21 نیم میلیون تن بود که از این مقدار دو مسیر توزیع یکی صادرات و دیگری تولیدات داخلی را بعنوان هدف ترسیم کردیم، اولی برای ارز آوری کشور که منجر به صادرات 8 نیم میلیون تن انواع شمش های فولادی، ورقهای فولادی به کشورهای دوردست شد، دومی به منظور تغذیه صنایع پایین دستی که متاسفانه بدلیل رکود موجود در کشور تامین نیاز داخلی انجام نشد.

  او ادامه داد: امسال نیز هدفمان برای صادرات فولاد رقمی حدود 11 میلیون تن ورق و شمش فولاد است.

  کاوه در استودیو گفت:­ امروزه در صنایع پایین دستی و بالادستی با هم در جنگ هستیم بدلیل عدم تامین مواد اولیه، به این خاطر است که در بورس کالا هم دلال بازی و رانت بازی رواج یافته، زیرا مواد اولیه از کشور خارج می شود و به مصرف و تامین نیاز داخلی نمی رسد.

  طاهری زاده در خصوص افزایش قیمت فولاد در بازارهای کشور گفت: اگر کمی تولید این محصول را افزایش دهیم بازار داخلی هم از فولاد اشباع می شود مشکل اینجاست که قیمتها در بورس کالا بسیار ساختگی و به دور از واقعیت است. قیمتها در بورس بصورت دستوری اعلام می شود.

  کاوه گفت: در بورس کالا عرضه مستمری نبوده، از روزی که دستورالعمل وزارت صمت در خصوص عرضه فولاد ابلاغ شده، 3 شرکت فولاد مبارکه، ذوب آهن و فولاد خوزستان علیه دولت قیام کردند.

  حامد سلطانی نژاد مدیر عامل بورس کالا در نخستین ارتباط تلفنی این برنامه به دلایل تفاوت نرخ کالاها در بورس و خارج از آن پرداخت و گفت: با اینکه بورس کالا، بازاری بسیار شفاف است اما باز هم شاهد تفاوت قیمتی فولاد در بازار سیاه و آزاد هستیم که این خود زاده ی دلال بازیهای موجود است، گفتنی است؛ عرضه­ورقهای فولاد در بورس کالا همیشه میزان ثابتی داشته و در برخی موارد افزایش عرضه هم داشته پس کاهش عرضه و تشکیل بازار سیاه در خارج از بورس را شامل نشده است، با وجود بازارهای سیاه و آزاد در موازات بورس کالا، تفاوت قیمتهای کالایی به جیب مردم نمی رود.

  کاوه در استودیو، مدیر عامل بورس کالا را متهم به بی اطلاعی از معاملات بورس کرد و افزود: آقای سلطانی نژاد شما متوجه نمی شوید که ورق پروفیل در بورس کالا به چه قیمتی عرضه شده بورس ما متاسفانه فقط کاریکاتوری از بورس واقعی است، زیرا مدیر عامل بورس قیمت کالای عرضه شده در بورس را ملاک نمی داند چون عرضه کم بوده است جالب اینجاست که بورس کالا دربست در اختیار تولیدکنندگان است پس چرا عرضه کم است؟!!

  سلطانی نژاد در پاسخ به دبیر سندیکای لوله و پروفیل گفت: وقتی عرضه ورقه پروفیل و فولاد از سوی تولیدکنندگان در بورس کالا به 10 تن هم نمی رسد چگونه توقع دارید عرضه ما بیشتر شود. این در حالی است که فولاد مبارکه همه تولیداتش را در بورس ارائه می کند بهتر است در چنین برنامه هایی مردم را گمراه نکنیم و جو نامناسبی راه نیندازیم.

  طاهری زاده در استودیو، اتهام وارده به بورس کالا را اینگونه بیان کرد که؛ محصولات مورد عرضه در بورس به دست مصرف کننده نمی رسد و برخی شرکتهای بازرگانی و سوداگر نقش خریدار را بازی می کنند. اگر قیمتهای دستوری از بورس برچیده شود، تولید کننده هم ترغیب به عرضه بیشتر می شود و در نهایت قیمتها افت می کند و دیگر قیمتهای آربیتراژی شکل نمی گیرد.

  جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت دومین مهمان تلفنی این برنامه گفت: دلیلی برای عرضه فولاد با نرخ 8 هزار تومان وجود ندارد و نوسانات قیمتی پیش آمده حاصل سودجویی­ دلالانی است که در حال سوء استفاده از دستورالعمل وزارت صمت هستند. این دستورالعمل برای به ثمر نشستن نیازمند زمان بوده و حالا برای قضاوت کمی زود است.

  او ادامه داد: تفاوت قیمتها در بازار آزاد از دو ناحیه ناشی می شود اول هجوم دلالان و دیگری مردم عادی زیرا فکر می کنند برای حفظ ارزش پولشان می توانند فولاد خریداری کنند در حالی که نمی توانند نیمه دوم سال فولاد با سقوط غیر قابل پیش بینی همراه می شود.

  سرقینی در ادامه ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: علت گران شدن میل گرد و تیرآهن در بازار آزاد ارتباطی با ساخت و ساز مسکن ندارد زیرا همراه با آهن آلات، تولید و خرید سیمان و سایر محصولات ساختمانی افزایش نیافته است اگر عطش دلالان بازار سیاه و آزاد فروکش کند قیمت بورس مناسب خواهد بود. امروز همه ساخت و سازکاران بدانند اگر پروانه ساخت معتبر داشته باشند می توانند آهن آلات مورد نیازشان را از طریق بورس کالا با نرخ مناسب و مصوب تهیه کنند.

  محمود اکبری معاون فروش فولاد مبارکه نیز در این برنامه اظهار کرد: قیمت ورق گرم فولاد مبارکه نسبت به 5سال گذشته به طور متوسط 10درصد رشد داشته که کمتر از تورم کشور است.
  وی ادامه داد:عرضه محصول فولاد مبارکه به لوله و پروفیلی‌ها بیش از 40درصد در سال جاری رشد داشته است.
  به گفته اکبری، فولاد مبارکه با قیمت‌‎های بورس کالا منوط به رعایت قوانین این سازمان موافق است.
  معاون فروش فولاد مبارکه  تصریح کرد: قیمت ورق گرم فولاد مبارکه در بورس کمتر از 3هزارتومان است اما در نهایت قیمت محصول نهایی تولید شده از آن یعنی لوله و پروفیل بیش از 2 برابر این محصول است.
  به گفته اکبری، کاهش عرضه ای از سوی فولاد مبارکه وجود نداشته است.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر