سرمایه‌گذاری ۴۷میلیاردی معادن در محیط زیست

عصر معدن- آخرین بررسی‌های آماری از سرمایه‌گذاری حدود ۴۷ میلیارد تومانی معادن در بخش محیط زیست حکایت دارد که بیشترین سهم مربوط به معادن استخراج سنگ آهن است.;

سرمایه‌گذاری ۴۷میلیاردی معادن در محیط زیست
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از  ایسنا، گزارش مرکز آمار از نتایج آمارگیری از اطلاعات محیط زیستی معادن در حال بهره‌برداری کشور در سال ١٣٩٦ نشان می‌دهد که در مجموع حدود 47 میلیارد تومان در بخش محیط زیست معادن در حال بهره‌برداری کشور، سرمایه‌گذاری شده است که معادن استخراج سنگ آهن با حدود 32 میلیارد تومان بیشترین سرمایه‌گذاری را در بخش محیط زیست انجام داده است و معادن استخراج سنگ مس و استخراج سنگ سرب و روی با 4.7 میلیارد  و 3.4 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

  بنابر این گزارش از میان معادن دارای فاضلاب، معادن استخراج شن و ماسه، سنگ تزئیی و سنگ آهک به ترتیب با ٥٧٦، ٣٦١ و ٢٧٦، بیش‌ترین معادن دارای فاضلاب هستند.

  همچنین توزیع استانی معادن، نشان می‌دهد که استان‌های اصفهان، فارس و کرمان به ترتیب با ١٦٨، ١٥٧ و ١٤۰ معدن، بیش‌ترین تعداد معادن دارای فاضلاب را داشته‌اند.

  از سوی دیگر مقدار کل فاضلاب تولید شده در معادن دارای فاضلاب کشور، ٣٧۰٥١ هزار متر مکعب است.

  از ١٤٥۰ معدن دارای فاضلاب، ٨٥۰ معدن دارای سیستم تصفیه فاضلاب بوده‎اند. از این تعداد، ٧٢١ معدن از تصفیه فیزیکی، ٣٤ معدن از تصفیه شیمیایی و ٩٤ معدن نیز از روش بیولوژیکی (زیستی) استفاده کرده‌اند.

  محل دفع فاضلاب ٧٣٩ معدن در زمین‌های غیرکشاورزی، ٢٨٢ معدن در چاه، ١٦٧ معدن در رودخانه، ١٢۰ معدن در زمین‌های کشاورزی، ٢٢ معدن در شبکه فاضلاب، ١١ معدن در دریاچه/تالاب و ١٦٢ معدن در سایر محل‌ها است.

  ٣٧٤٢ معدن دارای باطله (٦٩,٩ درصد) بوده‎اند که از این تعداد ٣۰١ معدن از مخزن سد باطله، ٣٢٣۰ معدن از مخزن دپوی باطله و ٢١١ معدن از سایر روش‌ها برای دفع مواد باطله معدن استفاده کرده‌اند.

  از ٥٣٥٣ معدن، ٧٨٩ معدن (١٤,٧درصد) در بخش محیط زیست، سرمایه‌گذاری داشته‌اند. بررسی معادن بر اساس نوع فعالیت نشان می‌دهد ، گروه‎های استخراج سنگ آهک، ‌ استخراج شن و ماسه و سنگ لاشه به ترتیب با ١٩۰، ١٧۰ و ١٣٦ معدن، ‌بیش‌ترین تعداد معادن دارای سرمایه‌گذاری در بخش محیط زیست را داشته‌اند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر