طی ۲ ماه نخست امسال صورت گرفت

کاهش صدور مجوز و اشتغال پروانه بهره‌برداری‌ معادن

عصر معدن- گزارش عملکردها طی دو ماهه نخست سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه سال گذشته، در بخش معدن پروانه بهره‌برداری معادن تنها آمار منفی را به خود اختصاص داده و علاوه‌براین که تعداد مجوزهای صادره برای آن کاهشی بوده، ۴۱ نفر کمتر هم از دو ماهه سال ۱۳۹۹ در این حوزه را مشغول ساخته است.;

کاهش صدور مجوز و اشتغال پروانه بهره‌برداری‌ معادن
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرنمایشگاه» به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش وزارت صنعت و معدن و تجارت (صمت)، میزان صدور مجوزهای معدنی (به‌جز پروانه بهره‌برداری) و هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف در دو ماهه سال جاری نسبت به دو ماهه نخست سال 1399 افزایش بوده اما در مقابل میزان اشتغال در معادن به واسطه پروانه بهره‌برداری و صدور این مجوز  کاهشی بوده است.  

  در دو ماهه 1400 معادل 138 فقره پروانه اکتشاف صادر شده که نسبت به 127 فقره صدور پروانه اکتشاف صادر شده در مدت مشابه سال گذشته افزایش 8.7 درصدی داشته است.

  همچنین طی مدت مذکور سال جاری با افزایش 21 درصدی در صدور گواهی کشف معادن، 75 فقره از این مجوز معدنی صادر شده و این در حالی است در مجموع فروردین و اردیبهشت ماه سال 1399 قریب به62  فقره گواهی کشف صادر شده بود.

  طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره‌برداری در دو ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها صدور مجوز مربوط به پروانه بهره‌برداری منفی شده و با افت 18.8 درصدی از 80 فقره به 65 فقره رسیده است. 

  دیگر آمار کاهشی این گزارش هم مربوط به میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 5.3 درصدی داشته است. در حالی که طی دو ماه نخست سال گذشته 769 نفر مشغول شدند، این میزان در مدت مشابه سال جاری به 728 نفر رسیده است.

  صرف 286 میلیارد ریال برای اکتشاف

  سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف طی دو ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 113.4 درصد افزایش یافته است. سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در مدت مذکور سال جاری 286 میلیارد ریال است و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته 134 میلیارد ریال صرف شده بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات