ایران به فناوری نوین برای فرآوری سرب و روی دست یافت

عصر معدن- رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های صنایع و معادن سرب و روی، از دست یابی ایران به فناوری نوین برای فرآوری مستقیم کانسنگ های کم عیار سرب و روی خبر داد.;

ایران به فناوری نوین برای فرآوری سرب و روی دست یافت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایرنا، حسن حسینقلی اظهار کرد: صنعتگران با سابقه و نخبه حوزه سرب و روی ایران به تازگی موفق به طراحی و اختراع یک نوآوری جدید برای فرآوری و تغلیظ کانسنگ های کم عیار معادن سرب و روی کشور شدند.
  به گفته وی، این اختراع برای نخستین بار در سطح جهانی نیز به ثبت رسیده و منحصربفرد محسوب می شود.
  رئیس این تشکل صنفی افزود: این فناوری با استفاده از روش «پیرومتالورژی» کانسنگ های کم عیار سرب و روی با عیار چهار درصد به بالا با بازدهی بازیابی 80 تا 95 درصد فرآوری و تغلیظ شده است.
  وی خاطرنشان ساخت: در این اختراع، کنسانتره سرب و روی با عیار بالای 60 درصد به عنوان محصول نهایی با اقتصادی ترین روش تولید می شود؛ این کنسانتره به عنوان ماده اولیه و خوراک ورودی کارخانه های تولید شمش سرب و روی مورد استفاده قرار می گیرد.
  به گفته حسینقلی، این اختراع اکنون به ثبت رسیده و نمونه صنعتی آن با سرمایه گذاری بیش از 30 میلیارد ریال ساخته و در حال بهره برداری است.
  وی با یادآوری اینکه ایران ذخایر فراوان سرب و روی دارد، تنوع کانی های مختلف، وجود عناصر مزاحم معدنی، کم عیار بودن معادن سرب و روی، کم آبی مناطقی که از ماده معدنی یاد شده برخوردارند و نبود فناوری جدید برای فرآوری کانی های مختلف را از جمله مشکلات این بخش یاد کرد.
  رئیس این تشکل صنفی یادآورشد: خاک بسیاری از معادن سرب و روی کشور قابلیت مصرف در این صنعت را ندارد و کارخانه های مربوطه نیاز جدی به تامین خوراک و ماده اولیه ورودی دارند.
  معدن سرب و روی مهدی آباد (یزد) با 716 میلیون تن ذخیره زمین شناسی حدود هفت درصد فلز محتوی اکتشاف شده روی دنیا را در اختیار دارد که در طراحی اولیه 154 میلیون تن با عیار میانگین 6 درصد روی، 2 درصد سرب و 50 گرم بر تن نقره قابل برداشت است.
  حسینقلی توضیح داد: پایه و اساس این اختراع بر مبنای استفاده از مزیت نسبی سوخت ارزان گاز طبیعی کشور و بازدهی بالای آن صورت گرفته است.
  ایران از نظر صادرات سرب در جایگاه 39 جهانی قرار دارد و در زمینه صدور شمش روی هم رده پانزدهم را به خود اختصاص داده است.
  براساس آمار تجارت خارجی در 9 ماهه امسال صادرات زنجیره روی به وزن 100 هزار و 360 تن به ارزش 203 میلیون دلار ثبت شد و در همین مدت میزان واردات این ماده معدنی 88 هزار و 777 تن به ارزش بیش از 26.3 میلیون دلار شد.
  همچنین صادرات زنجیره سرب در مدت این گزارش 79 هزار و 331 تن به ارزش افزون بر 99.8 میلیون دلار بود و در زمینه واردات نیز 10 هزار و 142 تن به ارزش بیش از 25.3 میلیون دلار انجام شد.
  بررسی آمار گمرک ایران نیز نشان می دهد در سال های 96- 1392 در مجموع یک میلیارد و 73 میلیون دلار ارزش صادرات شمش روی بوده و در همین دوره زمانی ارزش صادرات شمش سرب به رقم 745 میلیون دلار رسید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات