شورای عالی معادن برای نخستین بار در گیلان تشکیل می شود

عصر معدن- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از راه اندازی شورای عالی معادن استانی در کشور برای نخستین بار در استان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تشکیل شورای عالی معادن استانی گامی موثر در جهت رفع مشکلات معادن است.;

شورای عالی معادن برای نخستین بار در گیلان تشکیل می شود
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از موج، فرهاد دلق پوش با اشاره به مشکلات و دغدغه هایی در فعالیت های معادن استان بویژه برداشت شن و ماسه اظهار داشت: تشکیل شورای عالی معادن استانی که همطراز با شورای عالی کشوری و استاندار رییس شورای آن است، می تواند گام های موثری در رفع مشکلات و دغدغه های موجود بر سر راه فعالیت های معدنی در استان گیلان بردارد و باعث تدوین یک استراتژی ویژه فعالیت معدنی منطبق با منطقه خواهد شد.

  فعالیت 112معدن در گیلان

  وی معادن را یکی از محورهای اصلی تولید و اشتغال عنوان و تصریح کرد : 112 معدن با برآورد ذخایر بیش از 132 میلیارد تن در استان فعال است که هم اکنون یک هزار و 785 فرصت شغلی را در استان ایجاد کرده است.

  دلق پوش شن و ماسه، سنگ لاشه، میکا، سرب و روی، آهک، مارن، سنگ لاشه را از مهمترین منابع معدنی موجود در استان عنوان کرد.

  رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان تصریح کرد: این استان به دلیل شرایط جغرافیایی بیش از سایر استان ها نیاز به تعامل و همکاری منابع طبیعی در ارتباط با فعال سازی معادن دارد.

  دلق پوش با بیان اینکه عرصه مناسب و منطقی جهت برداشت از معادن کوهی به منظور اجرای عملیات فنی و ایمن مورد تقاضای فعالان بخش معادن است، ادامه داد: کارگروه تعامل با منابع طبیعی که طی سال گذشته اجرایی و تشکیل شده و در استان گیلان نیز یک جلسه آن برگزار شده می تواند نقش بسزایی را برای رفع مشکلات و اعمال نظرات منابع طبیعی در نحوه فعالیت معادن داشته باشد.

  وی کسب مجوزهای برداشت شن و ماسه را برای مجریان و پیمانکاران پروژه های عمرانی همراه با برخی چالش ها عنوان و تصریح کرد:عدم ارائه صورت وضعیت، ارائه نکردن قرارداد قانونی و اجرای مصوبات هیات رسیدگی به امور شن و ماسه استان از مهمترین مشکلاتی است که با تشکیل شورای عالی معادن در حضور مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط بررسی و حل و فصل خواهد شد.

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره بر ضرورت نظارت بر مجوزهای معدنی به خصوص شن و ماسه به لزوم همکاری بیش از پیش همه دستگاه ها از جمله سازمان آب منطقه ای و اداره کل حفاظت محیط زیست نیز تاکید کرد.

  وی اضافه کرد: علاوه برنظارت و تعامل دستگاه ها بر معادن استان؛ با توجه به اینکه در قانون اصلاح قانون معادن برداشت غیر مجاز به عنوان جرم مشهود تعریف شده؛ ورود جدی نیروی انتظامی و دادستان ها در خصوص برداشت های بدون مجوز (با توجه به وسعت استان، محدودیت نیروی انسانی و منابع سازمان صنعت) مورد انتظار است.

  دلق پوش همچنین بحث معارضان محلی را طی سال های اخیر به عنوان یکی از مشکلات پرسابقه در استان عنوان و بیان کرد: معارضان محلی مانعی برای عدم فعالیت حدود یک سوم از معادن استان هستند که فرمانداران می توانند نقش موثر و بسزایی را در رفع این چالش داشته باشند.

  112 معدن با برآورد ذخایر بیش از 132 میلیارد تن در گیلان فعال است که هم اکنون یک هزار و 785 فرصت شغلی را در استان ایجاد کرده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات