صلح امریکا و چین با بازار مس چه خواهد کرد؟

عصر معدن- بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، اما به طور کلی در هفته گذشته روندی صعودی داشت. به نحوی که قیمت این فلز بنیادین از قیمت ۵۸۸۹.۰۰ دلار به ازای هر تن در تاریخ ۷ ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی، به قیمت ۵۹۲۶.۰۰ دلار به ازای هر تن در تاریخ ۱۱ ماه ژانویه سال میلادی جاری، رسید.;

صلح امریکا و چین با بازار مس چه خواهد کرد؟
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس نوشت: عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهم ترین آن به شرح زیر است.
  در ابتدای هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش سایت Kitco، انتشار سخنرانی ویلبرگ راس، وزیر بازرگانی آمریکا مبنی بر اینکه شانس بسیار خوبی وجود دارد که دو کشور چین و آمریکا در خصوص جنگ تعرفه ای به مصالحه برسند، موجب بروز چشم اندازی مثبت نسبت به روند رو به بهبود اوضاع مالی در دو کشور چین و آمریکا شد.

  همین امر نیز موجب رویکرد معامله گران و سفته بازان بین المللی به خرید فلزات بنیادین مانند مس در هفته قبل در بازارهای جهانی گشت و متعاقباً با افزایش میزان تقاضای فیزیکی خرید مس، قیمت این فلز بنیادین در هفته قبل در بازارهای جهانی با افزایش محسوس همراه شد. در همین حال در هفته گذشته به گزارش خبرگزاری Reuters، با کاهش ارزش شاخص های بورس آمریکا، این عامل موجب شد تا ارزش شاخص دلار آمریکا با افت همراه باشد و به دنبال آن قیمت فلزات بنیادین مانند مس در بازارهای جهانی در هفته قبل روندی افزایشی داشته باشد.

  در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

  تحلیل تکنیکال:
  با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است  این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد کرد. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی صعودی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی صعودی خواهد بود.
  در این صورت فلز اگر مس بخواهد روندی افزایشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود که 6000 دلار به ازای هر متریک تن است، احتمال می رود تا مقاومت قیمتی 6200 دلار به ازاء هر متریک تن نیز افزایش خواهد یافت. در غیر این صورت چنانچه مس روندی نزولی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین ساپورت مهم خود یعنی 5900 دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح قیمتی حمایتی  5700 دلار به ازاء هر متریک تن نزول یابد، وجود دارد.

  اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد یادشده، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنش های سیاسی در دنیا مانند جنگ اقتصادی کشور آمریکا با اقتصاد بزرگ چین و اتحادیه اروپا، همچنین سیاست های تورم‌زدایی چین، سیاست های فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانک های مرکزی دنیا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصا معادن مس کشور شیلی و به بهره برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
     آخرین اخبار