عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرد:

تاکید مجلس بر عرضه کامل فولاد داخلی در بورس کالا

التهاب بازار به دلیل فروش بخشی از محصول خارج از بورس

عصر معدن- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: به همراه گزارش تخلفات حوزه فولاد کشور طی ۱۰ روز آینده طرحی به مجلس می بریم که تاکید می کند فروش داخلی فولاد فقط باید در بورس کالا صورت گیرد.;

تاکید مجلس بر عرضه کامل فولاد داخلی در بورس کالا
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از ایراسین،  مصطفی طاهری می گوید: یکی دیگر از موضوعاتی که به التهابات داخلی دامن می زند، این است که بعضی از شرکت‌های تولیدکننده بخشی از محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و مابقی محصول را در بازارِ خارج از بورس و بدون هیچگونه شفافیتی به فروش می‌رسانند. به عنوان مثال فقط 22 درصد از تولید شمش در بورس کالا عرضه شده و 78 درصد از آن خارج از بورس به فروش رسیده است و قانون در این زمینه رعایت نمی شود. کافی است شما در اینترنت جستجو کنید می توانید سایت فروشی برای محصولات خام فولادی پیدا کنید در صورتی که کارخانه های تولیدی فقط باید به صورت مستقیم محصولات خود را به دست کارخانجات مصرف‌کننده دیگر برساند.

   مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره این گزارش نظارتی گفت: کل زنجیره فولادسازی از سنگ آهن تا حقوق کارگر، قیمت برق و انرژی و... داخلی است و هیچکدام با قیمت ارز بالا و پایین نمی شود، اما قیمت‌ فولاد با نوسان ارز در حال نوسان است و التهابات زیادی در بازار داخلی به وجود آورده است. باید این سوال را پرسید که وقتی حقوق کارگر، قیمت انرژی و تقریبا قیمت سنگ آهن تغییری نکرده چرا قیمت فولاد در حال تغییر و افزایش است و لحظه به لحظه تغییر می کند؟

  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به عرضه محصولات فولادی خارج از بورس کالا اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که به التهابات داخلی دامن می زند، این است که بعضی از شرکت‌های تولیدکننده بخشی از محصول خود را در بورس کالا عرضه می‌کنند و مابقی محصول را در بازارِ خارج از بورس و بدون هیچگونه شفافیتی به فروش می‌رسانند. به عنوان مثال فقط 22 درصد از تولید شمش در بورس کالا عرضه شده و 78 درصد از آن خارج از بورس به فروش رسیده است و قانون در این زمینه رعایت نمی شود. کافی است شما در اینترنت سرچ کنید می توانید سایت فروشی برای محصولات خام فولادی پیدا کنید در صورتی که کارخانه های تولیدی فقط باید به صورت مستقیم محصولات خود را به دست کارخانجات مصرف‌کننده دیگر برساند، اما متاسفانه بدون تغییر شکل این محصولات در سایت‌های اینترنتی به خرید و فروش می رسد و هیچ برخوردی از سوی مراجع نظارتی مثل وزارت صنعت، معدن و تجارت، ستاد تنظیم بازار و تعزیرات با این عرضه خارج از شبکه صورت نمی‌گیرد.

  طاهری در خاتمه به طرح پیشنهادی کمیسیون صنایع و معادن در مورد برخورد با تخلفات و برطرف شدن مشکلات این حوزه خبر دادد و افزود: ما در کنار این گزارش یک طرحی را هم به مجلس پیشنهاد دادیم که امیدواریم تا 10 روز آینده در صحن علنی مجلس به تصویب برسد. این طرح 2 قسمت اصلی دارد: نخست آنکه، مجدد تاکید شده فروش داخلی فولاد فقط باید در بورس کالا باشد. قبلا این تاکید توسط ستاد تنظیم بازار وجود داشت و قانون نبود اما در صورت تصویب این طرح، عرضه خارج از شبکه تخلف از قانون محسوب می شود و مجازات و برخورد جدی تری با آن صورت می گیرد. مورد دوم آنکه، اجازه صادرات محصولات فولادی داده نمی شود مگر اینکه قبل از آن به بورس کالا عرضه شده باشد و کسی نخرد و به مازاد تبدیل شود. صادرات هم فقط توسط کارخانه انجام می شود و جلوی واسطه ها گرفته خواهد شد.

  در پایان باید به این نکته اشاره کرد که با این که صنعت فولادسازی ایران یکی از مهمترین صنایع کشور در زمینه تولید، اشتغال است و ایران موفقیت های چشمگیری در این زمینه کسب کرده و دهمین کشور برتر جهان در زمینه تولید فولاد است اما عرضه فولاد در بازارهای داخلی همواره ملتهب بوده و اکثر اوقات مصرف‌کنندگان از شرایط خرید و قیمت معاملات ناراضی بوده و قیمت‌های موجود در بازار بسیار فراتر از قیمت‌های جهانی است.این مشکلات سبب شد تا نمایندگان مجلس یازدهم به این موضوع ورود کرده و گزارشی را برای نظارت بیشتر و برطرف کردن این مشکلات در این حوزه تدوین کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر