بازار طلا منتظر محرک جدید افزایش قیمت

عصر معدن- نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد با وجود تداوم خوش بینی به دورنمای قیمت طلا، شمار بیشتری از تحلیلگران وال‌استریت به حاشیه بازار رفته‌اند زیرا این فلز ارزشمند به عامل جدیدی برای بالاتر رفتن قیمتش نیاز دارد اما سرمایه‌گذاران همچنان به شدت به طلا در کوتاه مدت خوش بین هستند.;

بازار طلا منتظر محرک جدید افزایش قیمت
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایسنا، کوین گریدی، رییس شرکت "فونیکس فیوچرز" اظهار کرد اگرچه 17 تریلیون دلار در نرخهای بهره منفی و تجدید ابهامات اقتصادی در اروپا از قیمت طلا پشتیبانی خواهد کرد اما بازار تعادل خوبی پیدا کرده است. هر گونه حرکت قیمت به مرز 1520 دلار با فروش گسترده و هر گونه حرکت به سوی مرز 1480 دلار با خرید سریع روبرو می‌شود.

  در نظرسنجی کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، 19 نفر شرکت کردند که از میان آنها 9 نفر یا 47 درصد افزایش قیمت و چهار نفر یا 21 درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند و شش نفر یا 23 درصد درباره روند قیمت طلا در نظری نداشتند که بزرگتری رای دهی خنثی از اواخر ژوئن بود.

  در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران 1033 نفر شرکت کردند که از میان آنها 613 نفر یا 59 درصد افزایش قیمت طلا و 244 نفر یا 24 درصد کاهش قیمت طلا را پیش‌بینی کردند و 176 نفر یا 17 درصد هم نظری نداشتند.

  برای هفته گذشته اکثر  تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران نسبت به روند افزایشی قیمت طلا خوش‌بین بودند. با وجود موانعی که هفته گذشته وجود داشت از جمله موضع بانک مرکزی آمریکا درباره عدم کاهش بیشتر نرخهای بهره در آینده، هر اونس طلا روز جمعه در بازار معاملات آتی آمریکا هشت دلار و 90 سنت یا 0.6 درصد افزایش پیدا کرد و در 1515 دلار و 10 سنت بسته شد و برای کل هفته حدود یک درصد افزایش ثبت کرد.

  درصد درستی پیش بینی تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون 54 درصد بوده است.

  به گفته بسیاری از تحلیلگران، فضای بازار طلا به دلیل تداوم ابهاماتی که گریبانگیر بازارهای مالی شده، به شدت خوش‌بینانه است.

  افشین نوابی، مدیر بازرگانی شرکت ام کی اس به کیتکونیوز گفت: تصور نمی‌کنم کسی بخواهد به این زودی فروشنده طلا شود و همچنان احتمال زیادی وجود دارد که طلا بین محدوده 1520 تا 1480 دلار معامله شود.

  آدام بوتون، مدیرکل شرکت فارکس لایو نیز اظهار کرد به نظر می‌رسد طلا بین محدوده 1480 دلار تا 1510 دلار پایگاه تشکیل داده و وی نسبت به قیمت طلا در کوتاه مدت خوش‌بین است زیرا انتظار دارد جدیدترین دور مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین بی‌نتیجه بماند.

  برخی از تحلیلگران خاطرنشان کرده‌اند قیمت طلا هفته گذشته پس از این که بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد انتظار دارد نرخهای بهره تا سال 2020 بین 1.75 درصد تا دو درصد باشند، بالای مرز 1500 دلار مقاومت کرد و ایستاد.

  با این حال برخی از تحلیلگران انتظار دارند به دلیل کندی رشد اقتصاد جهانی، طولی نمی‌کشد که بانک مرکزی آمریکا مجبور شود نرخهای بهره را دوباره کاهش دهد.

  آدریان دی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی "آدریان دی" به کیتکونیوز گفت: بانک مرکزی آمریکا اگر ناچار شود کاری را انجام خواهد داد که اکثر بانکهای مرکزی انجام می‌دهند و این شامل تسهیل سیاست پولی خواهد بود که به نفع طلا است.

  اما مارک لیبوویت، ناشر "وی آر متالز/ریسورس لتر" پیش بینی کرد طلا پیش از این که به قیمت بالاتری حرکت کند، تصحیح چشمگیری پیدا خواهد کرد و ممکن است تا چند هفته دیگر به نزدیک مرز 1420 دلار برسد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر