پیش‌بینی از روند قیمت طلا تا پایان ۲۰۲۰

عصر معدن- بازار جهانی طلا سال نوی میلادی را تحت تاثیر ابهامات ژئوپلیتیکی که تقاضا برای خرید داراییهای امن را برانگیخت، با قدرت شروع کرد.;

پیش‌بینی از روند قیمت طلا تا پایان ۲۰۲۰
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایسنا، فضای بخش خرده فروشی بازار طلا ممکن است نشانه‌ای از تداوم روند صعودی قیمت‌ها در سال 2020 باشد. بهای طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت تاثیر خبر شهادت سردار سرلشکر قاسم سلیمانی که ریسک گریزی سرمایه‌گذاران را به همراه داشت، به بالاترین حد در چند ماه اخیر صعود کرد. هر اونس طلا برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک 24 دلار و 30 سنت معادل 1.6 درصد افزایش پیدا کرد و در 1552 دلار و 40 سنت بسته شد که بالاترین قیمت از چهارم سپتامبر بود و برای کل هفته 2.3 درصد افزایش پیدا کرد که دومین رشد هفتگی متوالی بود.

  در نظرسنجی کیتکونیوز از سرمایه‌گذاران وال استریت درباره پیش بینی آنها از قیمت طلا تا پایان سال 2020 پرسش شد. نتایج این نظرسنجی نشان داد که شمار معدودی از سرمایه‌گذاران روند نزولی طلا در سال 2020 را پیش بینی می‌کنند. در مجموع 1749 نفر در نظرسنجی دورنمای بازار طلای کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها 80 درصد اظهار کردند انتظار دارند قیمت طلا تا پایان سال 2020 حداقل به بالای 1600 دلار برسد.

  سه چهارم معادل 439 نفر بی‌نهایت به دورنمای قیمت طلا خوش بین بودند و اظهار کردند که انتظار دارند این فلز ارزشمند سال دیگر این موقع به بالای 2000 دلار در هر اونس صعود کند.

  در مقابل، کمتر از 9 درصد معادل 152 نفر کاهش قیمت طلا به پایین سطح فعلی را پیش بینی کردند و کمتر از یک درصد پیش بینی کردند قیمت طلا به پایین 1000 دلار سقوط خواهد کرد.

  دورنمای خوش بینانه سرمایه‌گذاران از بازار طلا پس از رشد حدود 19 درصدی قیمت طلا و صعود این فلز ارزشمند به سطح 1523 دلار در پایان سال 2019 تقویت شده است. رشد قیمت سالانه طلا تحت تاثیر نگرانیهای پیرامون رکود اقتصادی روی داد که تقاضای سرمایه‌گذاران را به سطح کم سابقه‌ای رساند.

  در حالی که روند صعودی قیمت طلا که اوایل تابستان آغاز شد و به سرعت قیمت‌ها را به بالاترین حد در شش سال اخیر رساند، مایه شگفتی تحلیلگران وال استریت شد اما سرمایه‌گذاران کاملا چنین نتیجه‌ای را پیش بینی می‌کردند.

  در نظرسنجی سال گذشته کیتکونیوز برای دورنمای قیمت 2019 حدود یک سوم از همه 1640 رای دهند انتظار داشتند قیمت‌ها به بالای 1500 دلار صعود کند. هر اونس طلا برای تحویل فوری در سال 2019 بیش از 18 درصد رشد قیمت داشت و سال را در قیمت 1519 دلار و 41 سنت به پایان برد.

  اگرچه تحلیلگران وال استریت انتظار دارند قیمت طلا تا پایان سال 2020 به روند صعودی ادامه دهد اما به اندازه سرمایه‌گذاران خوش بین نیستند. بسیاری از بانک‌های بین‌المللی مانند گلدمن ساکس، ABN AMRO و تی دی سکیوریتیز پیش بینی می‌کنند قیمت هر اونس طلا به حدود 1600 دلار می‌رسد.

  بر اساس گزارش کیتکونیوز، تحلیلگران گلدمن ساکس در گزارش خود از دورنمای قیمت طلا که اواخر نوامبر منتشر شد، خاطرنشان کردند با توجه به به خرید 750 تن طلا از سوی بانکهای مرکزی که در راستای دلارزدایی بوده است، ما دورنمای مثبت از قیمت طلا در سال 2020 را حفظ کرده و انتظار داریم این فلز زرد تا مرز 1600 دلار صعود کند.

  به گفته استفن اینس، استراتژیست بازار در شرکت "اکسی تریدر"، فضای نرخهای بهره پایین، تداوم ابهامات کلان و رکورد بالای بازارهای سهام، نگهداری طلا به عنوان پناهی در برابر ناملایمات اقتصادی را منطقی کرده است. این دیدگاه احتمالا می‌تواند عامل تقاضای بالاتر برای طلا در سال 2020 باشد و از روند صعودی میان مدت این فلز ارزشمند پشتیبانی کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر