شنبه آینده در قالب قرارداد کشف پریمیوم رقم می خورد؛

عرضه ۱۰۸۰۰۰۰ تن شمش فولاد برای تحویل در ۱۲ ماه سال ۱۴۰۱

فولاد خوزستان دست پر به بورس کالا می آید

عصر معدن- در ادامه طرح ویژه وزارت صمت در راستای مدیریت هوشمند بازار و رفع دغدغه تولیدکنندگان، شنبه هفته آینده ۱۶ بهمن ماه یک میلیون و ۸۰ هزار تن شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان در قالب ۱۲ قرارداد کشف پریمیوم با موعد تحویل ۱۲ ماه سال ۱۴۰۱ در بورس کالا عرضه می شود تا تولیدکنندگان از امروز بتوانند برای تولید ماه های آتی خود برنامه ریزی کنند.;

عرضه ۱۰۸۰۰۰۰ تن شمش فولاد برای تحویل در ۱۲ ماه سال ۱۴۰۱
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از کالاخبر، تاریخ معامله نهایی این قراردادها از 8 فروردین ماه 1401 آغاز و تا اول اسفندماه سال آینده ادامه دارد.

  براساس اطلاعیه عرضه کشف پریمیوم شمش بلوم در هر ماه از سال آینده یک قرارداد نهایی و تحویل می شود و به این ترتیب به جز ماه های خرداد، تیر و مرداد که قراردادها 60 هزار تنی هستند در سایر ماه ها قراردادهای 100 هزار تنی معامله خواهند شد.

  نوع تسویه معامله نهایی در این قرارداد به صورت نقدی بوده و مهلت تسویه کشف پریمیوم 3 روز کاری بعد از معامله نهایی اعلام شده و طبق روال سایر عرضه ها در این روش، فرمول محاسبه قیمت پایانی، قیمت مبنا به اضافه پریمیوم خواهد بود.

  مرجع قیمت مبنا در معاملات شمش بلوم، میانگین موزون هفتگی معاملات 3 هفته آخر شمش بلوم در بورس کالا قبل از معامله نهایی در نظر گرفته شده است.

  آغاز مدیریت هوشمند بازار از طریق کشف پریمیوم

  وزارت صمت نخستین گام اجرایی این طرح را که در راستای مدیریت هوشمند بازار و رفع دغدغه تولیدکنندگان از طریق قراردادهای کشف پریمیوم صورت گرفت، چهارشنبه 26 آبان ماه برداشت و مصرف کنندگان استقبال ویژه ای از عرضه های شمش فولاد شرکت های جهان فولاد سیرجان، چادرملو و فولاد کاوه جنوب کیش داشتند و در مجموع 175 هزار تن شمش بلوم در قالب 27 قرارداد و 120 تن مس شرکت ملی مس ایران در قالب 6 قرارداد مورد معامله قرار گرفت.

  همچنین شنبه 29 آبان ماه 20 هزار تن آهن اسفنجی ایمیدرو در قالب 10 قرارداد 2 هزار تنی به فروش رسید و در روز چهارشنبه 3 آذر ماه نیز 30 هزار تن شمش بلوم شرکت آهن و فولاد ارفع در قالب 6 قرارداد 5 هزار تنی با استقبال خوب صنایع، مورد معامله قرار گرفت. بعد از آن در 10 آذر ماه 10 هزار تن شمش بلوم شرکت فولاد خوزستان در قالب یک قرارداد در بورس معامله شد.

  قرارداد کشف پریمیوم

  کشف پریمیوم قراردادی است که در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله می‌شود و به موجب آن، طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را براساس قیمت نهایی (قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده) معامله کنند.

  خریدار بخشی از بهای معامله را در زمان توافق به فروشنده پرداخت و تسویه مابقی وجه متعاقباً و براساس شرایطی انجام می‌شود که در زمان عقد قرارداد مشخص می‌گردد. مکانیسم این قرارداد به گونه‌ای است که در ابتدای انجام توافق، طرفین باید قسمتی از ارزش حدودی معامله (حدود 6 درصد ارزش علی‌الحساب معامله) را نزد اتاق پایاپای به عنوان وجه الضمان تودیع کنند.

  در این قرارداد، ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﻣﺒ ﻎ ﻳﺎ درﺻﺪی اﺳﺖ ﻛﻪ ﺟﻬﺖ ﻣﺤﺎسبه ﻗﻴﻤﺖ ﻧﻬﺎﻳﻲ ﺑﻪ ﻗﻴﻤﺖ ﻣﺒﻨﺎ اﺿﺎﻓﻪ ﻳﺎ از ﻗﻴﻤﺖ ﻣﺒﻨﺎ ﻛﺴﺮ می‌ﺷﻮد و قیمت مبنا ﻗﻴﻤﺘﻲ اﺳﺖ ﻛﻪ در زﻣﺎن ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷﺪه در اﻃﻼﻋﻴﻪ ﻋﺮﺿﻪ، ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺮﺟﻊ ﻣﻮرد ﻗﺒﻮل ﺑﻮرس اﻋﻼم می‌شود. به این ترتیب، ﻣﻌﺎﻣ ﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ زمانی بین طرفین منعقد می‌شود ﻛﻪ در ﻗﺮارداد ﻛﺸﻒ ﭘﺮﻳﻤﻴﻮم ﻃﺮﻓﻴﻦ ﻣﺘﻌﻬﺪ ﺑﻪ اﻧ ﺎم آن ﻃﺒﻖ ﺿﻮاﺑﻂ بورس شده‌اند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر