سرپرست وزارت صنعت اعلام کرد:

افزایش ۸۳ درصدی توان تولید محصولات فولادی

عصر معدن- سرپرست وزارت صمت، از افزایش ۸۳ درصدی ظرفیت و توان تولید محصولات فولادی در کشور خبر داد.;

افزایش ۸۳ درصدی توان تولید محصولات فولادی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از صدا و سیما، جعفر سرقینی در مراسم افتتاح طرح‌های صنعتی و معدنی که به صورت ویدئو کنفرانسی با حضور رئیس جمهور برگزار شد، با اشاره به افزایش توان تولید کشور در هفت سال گذشته در همه زمینه‌های صنعتی و معدنی گفت: به طور نمونه هشت مورد از این افزایش ظرفیت‌ها را اعلام می‌کنم که علاوه بر محصولات فولادی توان تولید آلومینیوم کشور در این مدت 37 درصد، داروی انسانی 42 درصد، لاستیک خودرو 54 درصد، فولاد خام 70 درصد، کاتد مس 97 درصد، انواع نخ 98 درصد و محصولات پتروشیمی 36 درصد افزایش داشته است.

  وی افزود:​ با این افزایش ظرفیت ها، توانستیم تاب آوری اقتصاد کشور را قوام ببخشیم یعنی اگر امروز دولت توانسته با اقتصاد بدون نفت، کشور را اداره کند یکی از ابزارهای موثر، همین توسعه‌ها در هفت سال گذشته بوده است.

  سرپرست وزارت صمت گفت: در سایه این توسعه ها، سال گذشته 41 ونیم میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم که امیدواریم این روند ادامه دار باشد ضمن اینکه تا پایان این دولت نیز طرح‌های سرمایه گذاری شده نیز به بهره برداری خواهد رسید و اگر این توسعه‌ها کامل شود به اقتصاد بدون نفت که از دیرباز مطرح بوده خواهیم رسید.

  سرقینی افزود: در چهار ماهه نخست امسال در مقایسه با چهار ماهه نخست سال 92 تولید فولاد 80 درصد، مس 57 درصد، داروی انسانی 42 درصد، محصولات فولادی 34 درصد، پتروشیمی 27 درصد، لاستیک خودرو 24 درصد و تولید شمش آلومینیوم 23 درصد رشد داشت.

  وی ادامه داد: سال 91 حدود 6 و نیم میلیون تن واردات فولاد داشتیم که حدود 3 میلیون تن آن فولاد خام بود و صادرات ما در این حوزه فقط یک و نیم میلین تن بود یعنی تراز تجاری ما در فولاد پنج میلیون تن منفی بود، اما امروز با افتخار می‌گویم صادرات فولاد کشور در سال 98 به 12 میلیون تن رسید در حالی که واردات در این حوزه چند صد هزار تن آن هم فولاد های خاص بود که با توسعه‌های پیش بینی شده به ویژه در فولاد آلیاژی یزد به زودی از واردات فولادهای خاص هم بی نیاز خواهیم شد.

  سرپرست وزارت صمت گفت: بر اساس جدول اعلامی دولت، ذخایر راهبردی ما در کشور کامل است و مشکلی از این بابت نداریم ضمن اینکه همه کالاها را با فراوانی در بازار عرضه خواهیم کرد.

  سرقینی با اشاره به نگرانی‌های مطرح شده درباره خام فروشی افزود: علت صادرات 12 میلیون تنی محصولات فولادی در سال گذشته استفاده از همین ذخایر و مواد خام داخلی است، ​ضمن اینکه در پنج سال منتهی به سال 92 سالانه به طور متوسط 22 میلیون تن صادرات سنگ آهن خام داشتیم که این عدد سال گذشته به سه میلیون تن کاهش یافت امروز هم قول می‌دهیم که صادرات سنگ آهن خام به نصف میزان سال گذشته کاهش خواهد یافت.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر