وزارت صنعت آمار داد:

سرمایه گذاری ۲۱ هزارمیلیارد ریالی در پنج پروژه فولادی

عصر معدن- وزارت صنعت، معدن وتجارت آمار داد: ۱۱ ماه پارسال پنج پروژه فولادی با سرمایه‌گذاری افزون بر ۲۱ هزار و ۳۹۲.۶ میلیارد ریال راه اندازی شد که چهار پروژه به شکل توسعه‌ای اجرا شد.;

سرمایه گذاری ۲۱ هزارمیلیارد ریالی در پنج پروژه فولادی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از ایرنا، براساس جداول آماری وزارتخانه صنعت،‌معدن و تجارت، 5 پروژه فولادی در 11 ماه سال 98 در کشور اجرا شده که شامل یک طرح ایجادی و 4 پروژه توسعه ای است و از مجموع آنها دو طرح در استان اصفهان اجرا و در استانهای لرستان، فارس و خوزستان هر کدام یک طرح راه اندازی شد.

  همچنین این طرح ها که در زمینه لوله و پروفیل، انواع مقاطع فولادی، واحد احیای مستقیم و شمش فولادی است، زمینه اشتغال نزدیک به یکهزار نفر با اولویت نیروهای بومی را فراهم ساخته است.

  ایران در بین فولاد سازان جهان اکنون رتبه دهم را به خود اختصاص داده است و با دستیابی به ظرفیت 55 میلیون تن در افق 1404 انتظار می رود جایگاه هفتم دنیا را در این بخش کسب کند.

  پیش بینی شده که امسال با دستیابی به ظرفیت 40 میلیون تن فولاد سازی بیش از 30 میلیون تن شمش فولادی در کشور تولید شود.

  براساس نقشه راه معدن برای سال 1398 تولید 31 میلیون تن شمش فولادی پیش بینی شده بود، آمار 11 ماهه تولید نزدیک به 25 میلیون تن ثبت شد.

  وزارت صنعت ، معدن و تجارت در جداول آماری منتشرشده خود از طرح های یادشده در شمار مهمترین پروژه های راه اندازی شده نام برده و کارخانه فولاد پارس هفت تپه خوزستان که طرح احداثی معرفی شده با بهره گیری از منبع پنج میلیون یورویی صندوق توسعه ملی و 245.1 میلیارد ریال اعتبار ریالی است، در فاز نخست سالانه 100 هزار تن شمش فولادی تولید دارد.

  همچنین کارخانه لوله و پروفیل در شهرضا اصفهان ظرفیت تولید سالانه 500 هزارتنی دارد، مجتمع فولاد خرم آباد(لرستان) انواع مقاطع فولادی را روانه بازار می سازد که ظرفیت اسمی 80 هزارتنی و حقیقی 75 هزار تنی دارد.

  ذوب آهن پاسارگاد (فارس) نخستین واحد مگامدول تولید آهن اسفنجی   مهرماه 98 راه اندازی شدو واحدهای دوم و سوم آن هم هریک با ظرفیت 1.8 میلیون تن در سال تا پایان 1401 وارد مدار می شود و واحد فولاد اصفهان در زمینه مقاطع فولادی هم در قالب طرح توسعه ای راه اندازی شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر