فراز و فرودهای بازار مس

عصر معدن- بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی نزولی داشت.;

فراز و فرودهای بازار مس
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس نوشت: قیمت فلز بنیادین مس از قیمت 5728.00 دلار به ازای هر تن در تاریخ 30 ماه سپتامبر سال 2019 میلادی، به قیمت 5598.00 دلار به ازای هر تن در تاریخ 4 ماه اکتبر سال میلادی جاری، معامله شد.

  الف- تحلیل بنیادی:
  در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

   

  عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهم ترین آن به شرح زیر است.
  در هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش خبرگزاری Reuters، بعد از پایان تعطیلات ملی چین و بازگشت سرمایه‌گذاران این کشور به بازارهای جهانی و همچنین انتشار این گفته رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه مذاکرات با چین خوب پیش می رود، این چشم انداز در بین معامله گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به وجود آمد که این دو کشور به توافقی در خصوص کاهش جنگ تعرفه ای دست پیدا خواهند کرد. این عامل نیز موجب شد تا میزان تقاضای خرید فلزات اساسی مانند مس در هفته قبل در بازارهای جهانی افزایش محسوس داشته باشد و به دنبال آن بهای این فلز بنیادین و پرکاربرد روندی صعودی را تجربه کرد. لازم به توضیح است که چین بزرگترین مصرف کننده مس جهان است و میزان تقاضای این کشور سهم تعیین کننده ای در افزایش قیمت این فلز اساسی در بازارهای جهانی دارد.

  ب- تحلیل تکنیکال:
  با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد کرد. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی کاملا صعودی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی صعودی خواهد بود. در این صورت فلز اگر مس روندی صعودی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود یعنی 5900 دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح مقاومتی مهم  6200 دلار به ازاء هر متریک تن افزایش یابد، وجود دارد.

  در غیر این صورت چنانچه مس بخواهد روندی کاهشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود که 5600 دلار به ازاء هر متریک تن است، احتمالا تا حمایت قیمتی 5400 دلار به ازاء هر متریک تن نیز افت خواهد یافت.

  اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد یادشده، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنشهای سیاسی در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاست های فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، مسئله برگزیت، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  دکه مطبوعات