بازار مس "خاکستری" شد

عصر معدن- بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی صعودی داشت.;

بازار مس "خاکستری" شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» گروه تحلیلی کاگزاری سی ولکس نوشت: قیمت فلز بنیادین مس از قیمت 5984.00 دلار به ازاء هر تن در تاریخ 9 ماه دسامبر سال 2019 میلادی، به6153.00 دلار به ازاء هر تن در تاریخ 13 ماه دسامبر سال میلادی جاری، معامله شد.

  الف- تحلیل بنیادی:
  در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

  عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهم ترین آن به شرح زیر است.
  در هفته معاملاتی گذشته به گزارش سایت Reuters، بلا تکلیفی سرمایه گذاران و معامله گران بازارهای جهانی در خصوص پیش بینی روند کند یا تند روند رشد اقتصادی جهان دنیا موجب شد تا برآیند تقاضای فیزیکی خرید یا فروش فلز اساسی مس در هفته اخیر چندان تفاوتی نسبت به هفته قبل نداشته باشد.

  اگرچه توافق تجاری چین و آمریکا چشم انداز مثبتی از اقتصاد دنیا را در بین معامله گران جهانی پررنگ کرد، اما تعطیل شدن بازارهای کشور چین -که بزرگترین مصرف کننده مس جهان است- به دلیل فستیوالهای سال نوی چین، عاملی مهم بود که مانع از افزایش قیمت فلزات بنیادین مانند مس در بازارهای جهانی شد. 

  ب- تحلیل تکنیکال:
  با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد کرد. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی خنثی داشت و در هفته بعد با احتمال زیادی دارای روندی نزولی خواهد بود.

  در این صورت فلز اگر مس بخواهد روندی کاهشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود که 6000 دلار به ازاء هر متریک تن است، احتمالا تا حمایت مهم قیمتی 5700 دلار به ازاء هر متریک تن نیز افت خواهد یافت. 
  و در غیر این صورت چنانچه مس روندی صعودی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم خود یعنی 6200 دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح قیمتی مقاومتی  6500 دلار به ازاء هر متریک تن افزایش یابد، وجود دارد.

  اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد یادشده، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنش های سیاسی در بین کشورهای جهان مانند تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین، آمریکا و ایران، همچنین سیاست های تورم‌زدایی چین، سیاستهای فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانک های مرکزی دنیا، مسئله برگزیت در انگلیس، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی و به بهره‌برداری رسیدن معادن مس جدید در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات