نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد:

قیمت سنگ آهن در مسیر اصلاح و واقعی سازی

عصر معدن- نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران می گوید: کاهش اختلاف قیمت سنگ آهن در بورس و بازار از ۱۳۸ درصد به حدود ۱۲۱ درصد رسیده که این موضوع نشان دهنده یک اصلاح نسبی در نرخ ها با عرضه در بورس کالا است.;

قیمت سنگ آهن در مسیر اصلاح و واقعی سازی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از معدن 24، روز گذشته در شرایطی 300 هزار تن سنگ آهن در دو محموله 50 هزار تنی سنگ آهن دانه بندی و 250 هزار تنی سنگ آهن کلوخه روی تابلو حراج باز بورس کالای ایران رفت که با استقبال خریداران در مجموع یک میلیون و 50 هزار تن تقاضا برای خرید این دو محموله در تالار شکل گرفت که به موجب آن کل حجم عرضه شده با افزایش قیمت پایه مورد معامله قرار گرفت.

  در عرضه های دیروز سنگ آهن از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در تالار حراج باز بورس کالا، محموله 50 هزار تنی سنگ آهن دانه بندی تولید مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی ایران با تقاضای 300 هزار تنی مواجه شد و به واسطه شکل گیری رقابت میان خریداران قیمت پایه با 19.7 درصد رشد از 11 هزار و 320 ریال به ازای هر کیلوگرم به 13 هزار و 550 ریال افزایش یافت.
  همچنین 250 هزار تن سنگ آهن کلوخه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با تقاضای 750 هزار تنی همراه شد و همین امر سبب شد قیمت پایه با رشد 16.96 درصدی از 10 هزار و 260 ریال به ازای هر کیلوگرم فروشنده به 12 هزار ریال برسد.

  سجاد غرقی درخصوص عرضه سنگ آهن در بورس در روزهای یکشنبه گفت: در این زمینه یک مسیر منطقی در پیش گرفته شده است، مشروط به اینکه مداخلاتی انجام نشود.

  به گفته نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران، هنوز فاصله قیمتی بالایی بین قیمت سنگ آهن در بورس و قیمت بازار وجود دارد، اما این اختلاف از 138 درصد به حدود 121 درصد کاهش یافته و نشاندهنده یک اصلاح نسبی است.

  نایب رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: تاکنون شرکت های بزرگ سنگ آهن مثل گوهر زمین نسبت به عرضه در بورس اقدام نکرده اند و عمده عرضه های انجام شده تاکنون مربوط به یک سری سنگ آهن های هماتیتی بوده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر