نگاهی به عوامل تاثیرگذار بر بازار جهانی طلا در هفته گذشته

عصر معدن- در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی صعودی داشت.;

نگاهی به عوامل تاثیرگذار بر بازار جهانی طلا در هفته گذشته
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس نوشت: قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین1419.00 دلار به ازای هر اونس در تاریخ 29 ماه جولای سال 2019 میلادی، به میانگین قیمت 1438.900 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 2 ماه آگوست سال میلادی جاری، رسید.

  در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.
  در هفته معاملاتی گذشته به گزارش سایت Kitco،  شدت یافتن جنگ تعرفه ای بین دو کشور آمریکا و چین،  پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اقدامی تعرفه 10 درصدی بر واردات کالاهای چینی به ارزش 300 بیلیون دلار وضع کرد، موجب شد تا ترس از افت رشد اقتصادی در این کشور در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین المللی به وجود آید.

  همچنین ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهای عمده جهان در بازارهای جهانی با افت محسوس همراه شد و ارزش اوراق خزانه آمریکا به کمترین میران در 2.5سال اخیر رسید. به دنبال این موضوع و با افزایش رویکرد معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید  فلزات گرانبها مانند طلا به عنوان کالایی مطمئن و کم ریسک برای سرمایه‌گذاری، قیمت این فلز ارزشمند در هفته قبل در بازارهای جهانی با افزایش محسوس قیمت همراه گردید.

  علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه دسامبر سال 2019 میلادی با 2.8 درصد رشد قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم 1455.10 دلار به ازای هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.

  در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای 14 نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت کردند که از بین این افراد 13 نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، 1 نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و صفر نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.

  این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، مسئله برگزیت در انگلیس، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانک های مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تنش های سیاسی آمریکا و ایران، بروز بلایای طبیعی و همچنین تغییر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

  تحلیل تکنیکال طلا
  با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد که روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.
  در هفته گذشته روند قیمتی طلا صعودی بود و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد.

  در این صورت اگر طلا روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین خط مقاومتی خیلی مهم و تاریخی خود که 1450 دلار به ازاء هر اونس می باشد، با احتمال زیادی تا سطح مقاومتی 1500 دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت. 
  و در غیر اینصورت چنانچه طلا بخواهد روندی کاهشی داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت مهم و تاریخی خود که 1430 دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا سطح حمایتی مهم 1400دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد.

  در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.
   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
     آخرین اخبار