دو سناریوی اصلی برای طلا در هفته جاری

عصر معدن- بازار طلا در هفته جاری با دو سناریو روبرو خواهد بود که به تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا بستگی دارد.;

دو سناریوی اصلی برای طلا در هفته جاری
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایسنا، اگر بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را 25 واحد کاهش دهد، قیمت طلا تغییر چندانی پیدا نمی‌کند و در محدوده فعلی می‌ماند اما اگر نرخ‌های بهره 50 واحد کاهش داده شود، طلا به رکورد بالای جدیدی صعود خواهد کرد.

  طلا هفته گذشته بین محدوده 1430 دلار در اوج و 1411 دلار در کف معامله شد و در معاملات روز جمعه بازار آمریکا هر اونس طلا چهار دلار و 60 سنت یا 0.3 درصد افزایش یافت و در 1419 دلار و 30 سنت بسته شد اما برای کل هفته 0.5 درصد کاهش داشت که نخستین کاهش هفتگی طلا در سه هفته گذشته بود.

  همه نگاه‌ها به تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا برگشته که روز چهارشنبه اعلام خواهد شد. ابزار دیده بان فدرال گروه CME نشان می‌دهد بازارها احتمال کاهش 25 واحدی نرخ‌های بهره را 78.6 درصد و احتمال کاهش 50 واحدی را 21.4 درصد ارزیابی کرده‌اند.

  بازارها انتظار دارند بانک مرکزی آمریکا روند تسهیل سیاست پولی خود را آغاز کند اما آنچه که اهمیت دارد این است که آیا بانک مرکزی یک سیکل تسهیلی بزرگ را شروع می‌کند یا تنها نرخ‌های بهره را چند دور کاهش می‌دهد.

  در صورت کاهش 25 واحدی نرخ‌های بهره، قیمت طلا در بالای محدوده 1400 دلار تحکیم خواهد شد. به گفته چارلی ندوس، استراتژیست ارشد کالا در شرکت "تی دی سکیوریتیز، در صورت وقوع سناریوی کاهش 25 واحدی نرخ‌های بهره، طلا ممکن است حمایت در سطح 1400 دلار را تست کند و به قیمت پایین‌تری کاهش پیدا کند.

  آمار تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم آمریکا که اندکی بهتر از حد مطلوب بود، ممکن است در تصمیم سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا نقش ایفا می‌کند. نرخ رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم به 2.1 درصد آهسته شد و انتظارات تورمی بانک مرکزی آمریکا پایین ماند.

  با این حال کندی اقتصادی به حدی که تصور می‌رفت، شدید نبوده و به همین دلیل کاهش 25 واحدی محتمل‌تر است.

  اما تحلیلگران می‌گویند اگر کاهش نرخ‌های بهره 50 واحدی باشد، طلا ممکن است به سطح 1454 دلار و حتی بالاتر از آن صعود کند.

  کاهش نرخ‌های بهره آمریکا، ارزش دلار را با کاهش روبرو می‌کند در حالی که جذابیت سرمایه گذاری در طلا که سوددهی ندارد را افزایش می‌دهد. قیمت طلا از زمانی که در اوایل ماه مه به رکورد پایین 1265 دلار و 85 سنت سقوط کرد، به دلیل دورنمای تسهیل سیاست پولی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان، نشانه‌های کندی رشد اقتصاد آمریکا و تنش‌های ژئوپلیتیکی، بیش از 12 درصد یا 150 دلار گران شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات
     آخرین اخبار