پیشنهاد یک کارشناس

قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود

عصر معدن- به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در تمام زنجیره فولاد از جمله سنگ‌آهن باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشیم؛ به طوریکه قیمت‌ها بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس کالا است، تعیین شود.;

قیمت سنگ‌آهن با عرضه در بورس کالا آزاد شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایسنا، محمد کشانی ، اظهار  کرد: بررسی وضعیت صنعت فولاد کشور در بالادست و پایین دست بیانگر این است که روند توسعه صنعت مطابق برنامه طراحی شده برای افق 1404 در حال پیشروی و تولید فولاد نیز رو به رشد است؛ اما توازن در حلقه‌ها رعایت نمی‌شود. در حال حاضر تولیدکنندگان فولاد با کمبود کنسانتره روبه رو هستند.

  وی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم مازاد تولید فولاد در کشور، همچنان برخی صنایع پایین دستی نسبت به تامین نشدن نیازشان گلایه دارند؟ گفت: در صورت تولید 27 میلیون تن فولاد برای سال 1398 که محقق شدن آن حتمی است، بیش از 13 میلیون تن مازاد مصرف داخل خواهیم داشت؛ زیرا کل مصرف ظاهری فولاد کشور کمتر از 15 میلیون تن بوده و در نتیجه نیازمند صادرات هستیم و اندیشیدن به آن امری ضروری و لازم است.

  کشانی افزود: در همین زمینه باید توان صادراتی کشور افزایش یابد اما موضوع امروز در صنعت فولاد که موجب نارضایتی در صنایع پایین دستی شده، به کمبود مواد اولیه مرتبط نیست بلکه به دلیل عدم مدیریت توزیع و دخالت‌های بی مورد و صدور بخشنامه‌های یک‌شبه بوده که صنایع را با چالش مواجه کرده است؛ لذا امیدواریم این معضل به زودی حل شود.

  دیکته قیمت در بورس، ممنوع

  مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به بورس کالا به عنوان محل اصلی دادوستد محصولات فولادی، گفت: بورس کالا محلی برای کشف قیمت واقعی محصولات است اما متاسفانه این دخالت‌های بیرونی در بورس است که باعث شده بعضا انتقادها به روند قیمت‌ها شکل بگیرد.

  کشانی با بیان اینکه اگر نهادها و سازمان‌های تنظیم‌گر اجازه دهند بورس کالا همانند سال‌های گذشته ماموریت اصلی خود، یعنی کشف قیمت در تقابل عرضه و تقاضا را انجام دهد، روال طبیعی بازار طی خواهد شد، توضیح داد: در رویکردی غیرمنطقی بعضا شاهد دیکته قیمت‌ها در بورس هستیم. به طور مثال اینکه چه میزان عرضه و با چه قیمتی صورت گیرد یا چه کسانی و به چه میزانی اجازه خرید دارند، یعنی سهمیه‌بندی، که این موارد با رسالت اصلی بورس مغایرت دارد.

  این عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در پایان به آزادسازی قیمت سنگ‌آهن و عرضه آن از طریق بورس کالا نیز تاکید کرد و گفت: به اعتقاد من تمام زنجیره باید شاهد آزادسازی قیمت‌ها باشد و قیمت نیز بر مبنای عرضه و تقاضا که مکانیزم اصلی بورس است تعیین شود. همچنین با توجه به رشد تولید، تمام تلاش و حمایت مسئولان باید در جهت صادرات به کار گرفته شود و برای کشوری نظیر ایران که در شرایط تحریم به سر می‌برد، این حمایت‌ها، مشوق‌ها و هموارسازی مسیر برای توسعه صادرات باید مضاعف باشد تا بتوانیم بر مشکلات غلبه کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر