قیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات جدید در ونزوئلا

عصر معدن- در هفته ای که گذشت، اگرچه روند قیمتی طلا در بازارهای جهانی با نوساناتی هیجانی همراه بود، ولی به طور کلی روندی صعودی داشت.;

قیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات جدید در ونزوئلا
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن»، گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس در گزارشی نوشت:  قیمت طلا در هفته گذشته از میانگین 1279.125 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 21 ماه ژانویه سال 2019 میلادی، به میانگین قیمت 1288.425 دلار به ازاء هر اونس در تاریخ 25 ماه ژانویه سال میلادی جاری، رسید.

  در هفته اخیر در بازارهای جهانی، بهای فلز گرانقیمت طلا تحت تاثیر اتفاقات مهمی به شرح ذیل قرار گرفت.
  در هفته گذشته به گزارش خبرگزاری Reuters، بروز نگرانی در بین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در مورد ایجاد اختلال در عرضه نفت کشور ونزوئلا به علت اعتراضات در این کشور و همچنین امکان تحریم کاراکاس از سوی آمریکا این عامل سبب شد، قیمت نفت در بازارهای جهانی  افزایش یابد و به دنبال آن با رویکرد معامله‌گران بین المللی به خرید فلزات گرانبها مانند طلا در هفته قبل، قیمت این فلزات ارزشمند نیز روندی افزایشی یافت.
  در همین حال در هفته معاملاتی قبل به گزارش سایت Kitco، نگرانی در مورد تعطیلی مجدد دولت آمریکا در زمانی که رشد اقتصاد جهانی همچنان کند است و انتظار برای اینکه در نشست آتی فدرال رزرو در هفته آینده مبنی بر اینکه بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره این کشور را بدون تغییر حفظ کند ، موجب گردید تا ارزش نرخ برابری دلار آمریکا در مقابل یورو در بازارهای جهانی افت داشته باشد و به دنبال آن تقاضای فیزیکی خرید طلا به عنوان کالایی مطمئن برای سرمایه‌گذاری توسط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بین‌المللی در هفته گذشته، افزایش یافت. همین امر نیز موجب گردید تا قیمت این فلز گرانقیمت در بازارهای جهانی روندی صعودی داشته باشد.

  علاوه بر این در هفته گذشته به گزارش سایت Kitco،  طلای فیوچر تحویل ماه فوریه سال 2019 میلادی با 1.17 درصد افزایش قیمت نسبت به هفته قبل، به رقم 1298.20 دلار به ازاء هر اونس در روز جمعه، در بازار بورس فلزات نیویورک رسید.
  در همین حال در هفته اخیر، به گزارش گروه تحقیقات سایت Kitco، از بین نظر سنجی انجام شده در بین تحلیلگران حرفه ای 18 نفر، در نظرسنجی‌ها شرکت نمودند، که از بین این افراد 13 نفر پیش‌بینی رشد قیمت برای طلا، 1 نفر پیش‌بینی کاهش قیمت و 4 نفر نظری بی تفاوت، نسبت به روند قیمت طلا در هفته آتی داشته‌اند.
  این اتفاقات در حالی است که با احتمال زیادی مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در هفته‌های آتی، داده های آماری منتشره از اقتصاد کشورها، تغییرات نرخ بهره بانکی آمریکا توسط بانک فدرال رزرو این کشور، سیاست بانک مرکزی اروپا در افزایش یا ثبات نرخ بهره بانکی این منطقه، همچنین برنامه‌های تسهیل مالی بانک های مرکزی سایر کشورها، داده‌های اقتصادی کشور چین، همزمانی فستیوالهای دو کشور چین و هند، بروز تنشهای سیاسی در کشورهای جهان، وضعیت جنگ اقتصادی بین آمریکا و چین، تغییرات در توافق برجام کشورهای غربی با ایران و بروز بلایای طبیعی، و همچنین تغیبر بهای نفت در بازارهای جهانی خواهد بود.

  تحلیل تکنیکال طلا
  با توجه به شواهد و اندیکاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، به نظر می‌رسد  روند بلند مدت طلا صعودی است، هرچند که ممکن است طلا در این بین اصلاح قیمت نیز داشته باشد.
  در هفته گذشته طلا روندی صعودی داشت و برای هفته معاملاتی آتی، این پیش‌بینی برای قیمت طلا وجود دارد که با احتمال زیادی، روندی صعودی داشته باشد.
  در این صورت اگر روندی افزایشی داشته باشد، قیمت آن با عبور از نزدیکترین مقاومت مهم و تاریخی خود که 1290 دلار به ازاء هر اونس است، با احتمال زیادی تا محدوده مقاومتی 1320-1300 دلار به ازاء هر اونس، نیز افزایش خواهد داشت. 
  و در غیر اینصورت چنانچه طلا بخواهد طلا تمایل به نزول داشته باشد، در صورت عبور کردن از نزدیکترین ساپورت تاریخی و مهم خود که 1275 دلار به ازاء هر اونس است، احتمال اینکه تا خط حمایتی 1250دلار به ازاء هر اونس نیز کاهش یابد، وجود دارد.
   
  در همین حال با توجه به اتفاقات اخیر و چنانچه اتفاق غیر منتظره‌ای رخ ندهد، به نظر می‌رسد که طلا در این هفته روندی صعودی داشته باشد، هرچند که ممکن است در این بین با نوساناتی نیز همراه گردد. این در حالی است که گواههای موجود در تحلیل تکنیکال نیز از این مسئله حمایت می‌کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات