تعیین سرنوشت فلز سرخ در گرو تنش‌های سیاسی جهان

عصر معدن- بهای فلز مس در هفته قبل در بازارهای جهانی با نوساناتی همراه بود، ولی به طور کلی در هفته گذشته روندی صعودی داشت.;

تعیین سرنوشت فلز سرخ در گرو تنش‌های سیاسی جهان
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن»، گروه تحلیلی کارگزاری سی ولکس در گزارشی نوشت: قیمت فلز بنیادین مس از 6083.00 دلار به ازاء هر تن در تاریخ 12 ماه نوامبر سال 2018 میلادی، به قیمت 6180.00 دلار به ازاء هر تن در تاریخ 16 ماه نوامبر سال جاری میلادی، رسیده است.

  تحلیل بنیادی:

  در شکل زیر نمودارهای قیمتی یک ماهه و یک هفته اخیر فلز مس(تحویل فوری) برحسب دلار/تن در بورس فلزات لندن آورده شده است:

  عوامل زیادی در هفته قبل بر قیمت فلز مس در بازارهای جهانی اثر داشتند که مهم ترین آن به شرح زیر است:
  در ابتدای هفته معاملاتی گذشته براساس گزارش سایت chinamining، در هفته گذشته انتشارگزارشی از اقتصاد چین که نشان داد هزینه های ذوب و احیای مس در این کشور کاهش یافته است، موجب گردید تا تقاضای فیزیکی برای خرید مس در هفته قبل افزایش یابد. لازم به توضیح است که چین بزرگترین مصرف کننده مس در دنیا است و نیمی از مصرف مس دنیا را در سال 2017 میلادی داشته است، لذا همین مسئله موجب شد تا قیمت مس در هفته گذشته روندی صعودی داشته باشد. همچنین به گزارش خبرگزاری رویترز، کاهش ارزش دلار آمریکا در مقابل شش ارز عمده جهان در هفته قبل و کاهش شاخص صنعتی داوجونز و اس اند پی آمریکا موجب گردید تا قیمت فلزات بنیادین مانند مس تقویت گردد و در هفته قبل در بازارهای جهانی روندی فزاینده داشته باشد.

  ب- تحلیل تکنیکال:
  با توجه به شواهد و اسیلاتورهای موجود در تحلیل تکنیکال، فلز مس روند بلند مدت صعودی دارد و لازم به ذکر است که این فلز بنیادین، نوساناتی را نیز در این بین تجربه خواهد نمود. در هفته گذشته در بازارهای جهانی، فلز بنیادین مس روندی افزایشی داشت و در هفته بعد نیز با احتمال زیادی دارای روندی صعودی خواهد بود.
  در این صورت فلز اگر مس بخواهد روندی افزایشی داشته باشد و در صورت عبور کردن از نزدیکترین مقاومت مهم خود که 6200 دلار به ازاء هر متریک تن می‌باشد، احتمالاً تا مقاومت قیمتی 6300 دلار به ازاء هر متریک تن نیز افزایش خواهد یافت.
  و در غیر این صورت چنانچه مس روندی نزولی داشته باشد، در این صورت با عبور از نزدیکترین ساپورت مهم خود یعنی 6100 دلار به ازاء هر تن، احتمال این که قیمت مس، تا سطح قیمتی و تاریخی  6000 دلار به ازاء هر متریک تن نزول یابد، وجود دارد.

  اتفاقات فوق در حالی است که علاوه بر موارد یادشده، عوامل مهمی مانند میزان رشد GDP کشورهای بزرگ جهان نظیر آمریکا، چین و منطقه یورو، بروز بلایای طبیعی، مسئله تنش های سیاسی در دنیا مانند جنگ اقتصادی کشور آمریکا با اقتصادهای بزرگ نظیر کشور چین، اتحادیه اروپا، روسیه و کانادا، همچنین سیاستهای تورم‌زدایی چین، سیاست های فدرال رزرو آمریکا در تثبیت یا عدم تثبیت نرخ بهره بانکی، اقدامات سایر بانکهای مرکزی دنیا، نگرانی‌های ناشی از افزایش نرخ تورم جهانی و اتفاقاتی نظیر بروز اعتصابات کارگری در معادن مهم مس دنیا خصوصاً معادن مس کشور شیلی، در تعیین روند آینده فلز بنیادین مس در بازارهای جهانی تاثیرگذار خواهند بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات