معاون بازرگانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان خبر داد:

رکورد صادرات محصولات فولادی در خردادماه۹۸/ هزینه بالای تأمین مواد اولیه برای ذوب‌آهن

عصر معدن- به دلیل صادرات بی‌رویه مواد اولیه موردنیاز صنایع فولادی همانند گندله، هزینه تأمین این مواد برای ذوب‌آهن بسیار بالا تمام می‌شود.;

رکورد صادرات محصولات فولادی در خردادماه۹۸/ هزینه بالای تأمین مواد اولیه برای ذوب‌آهن
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از بورس نیوز، نعمت اله محسنی معاون بازرگانی شرکت ذوب‌آهن اصفهان ضمن بیان این مطلب گفت: مصرف گندله در ذوب‌آهن افزایش داشته که مهم‌ترین دلیل آن فرایند جدید است که در ذوب‌آهن تعریف‌شده است.

  وی ادامه داد: عقیده داریم که باید مصرف گندله کمتر شود اما؛ به دلیل کمبود مواد اولیه آهن‌دار مناسب، یکی از اجبارهایی که امیدوارم با تأمین سنگ‌آهن با عیار خوب رفع شود،مصرف گندله است.

  محسنی با اعلام این موضوع که با تأمین سنگ‌آهن با دانه‌بندی مناسب و درشت‌دانه و عیار خوب می‌توانیم مصرف گندله را کاهش دهیم افزود: به دلیل اینکه ذوب‌آهن متناسب با برنامه‌ریزی که انجام داده برنامه افزایش تولید تا مرز 3 میلیون تن در سال جاری را دنبال می‌کند، در نهایت گندله را جزو برنامه تولید داریم البته ازنظر اقتصادی چندان مصرف آن به نفع ذوب‌آهن نیست.

  وی تصریح کرد: به طور تقریبی امروز حدود 3میلیون تن زغال‌سنگ تولید می‌شود و حدود یک‌میلیون و 500هزار تن کنسانتره، که این میزان کنسانتره بسیار کم است که این مهم به دلیل صادرات بیش‌ازاندازه آن باشد.

  معاون بازرگانی شرکت ذوب آهن با اشاره به نیاز صنعت فولاد کشور به کنسانتره گفت: مطابق آخرین اظهارنظری که معاون اول رئیس‌جمهور داشتند صادرات کنسانتره منوط به تأمین مواد اولیه موردنیاز فولاد است و این مهم به وزیر صمت نیز ابلاغ‌شده است.

  وی افزود: امیدواریم وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهد تا به‌جای صادرات مواد اولیه با کمک به تولید محصول نهایی، ارزش‌افزوده و اشتغال در چرخه فولاد کامل شود.

  محسنی خاطرنشان کرد: روند رو به رشد صادرات ذوب‌آهن دو ماه گذشته ادامه پیداکرده و در ماه گذشته نیز ذوب‌آهن رکورد تاریخی در صادرات زد و حدود 121هزار تن محصول فولادی از کشور صادر شد.

  وی تکرار حجم صادراتی محصولات فولادی را منوط به تأمین مواد اولیه موردنیاز صنایع فولاد کشور دانست و افزود: بحث تأمین نیاز ارزی صنعت زغال‌سنگ برای تأمین و تجهیز معادن و خود صنعت زغال‌سنگ بسیار مهم و ضروری است که با رفع این دغدغه شاید بتوان از صادرات بیش‌ازاندازه مواد اولیه جلوگیری کرد.

  با افزایش تولید و فروش محصولات خاص و ویژه و روند رو به رشد دریافت سفارش‌ها ریل به‌عنوان یک کالای با ارزش‌افزوده بالا و محصولات ویژه ازجمله گریدهای بزرگ 60 و 80 با آلیاژهای خاص و البته به‌شرط فروش باقیمت مناسب، شرایط بهتری برای سهامداران رقم بخورد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر