عضو شورای عالی بورس مطرح کرد:

توسعه صنعت سیمان با حذف قیمت گذاری

عصر معدن- بهمن عبدالهی رییس اتاق تعاون ایران و عضو شورای عالی بورس معتقد است که ورود شرکت های سیمانی به بورس کالا و فروش محصولاتشان با نرخ های واقعی، قطعا به سود تولید کشور و توسعه این صنعت است؛ همچنین با تقویت عرضه کالاها در بورس کالا، شاهد رشد شفافیت اقتصادی هستیم.;

توسعه صنعت سیمان با حذف قیمت گذاری
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از کالاخبر، رییس اتاق تعاون ایران به قیمت گذاری دستوری اشاره کرد و اظهار داشت: قیمت گذاری دستوری از جمله سیاست هایی است که در طول سال های گذشته بارها آزموده شده و جواب نداده است؛ بنابراین قطعا اعمال آن مشکلاتی را در کشور ایجاد می کند که البته امیدواریم با استقرار کامل تیم اقتصادی دولت جدید شاهد کمرنگ شدن این سیاست در اقتصاد کشور باشیم.

  عبدالهی تاکید کرد که قیمت گذاری دستوری به طرق مختلف در اقتصاد کشور پیاده شده و پاسخگو نبوده است و شورای عالی بورس نیز مخالف اجرای این سیاست است.

  او در ادامه به عرضه سیمان در بورس کالا اشاره کرد و گفت: در چند ماه گذشته شاهد ورود شرکت های سیمانی به بورس کالا و فروش محصولاتشان براساس مکانیسم عرضه و تقاضا هستیم که ادامه این روند و تکمیل حضور همه شرکت ها به طور حتم به سود تولیدکنندگان، سهامداران و همچنین مصرف کنندگان سیمان نیز خواهد بود.

  این عضو شورای عالی بورس عنوان کرد که عرضه و فروش محصولات خارج از بورس های کالایی، باعث تضعیف شفافیت در اقتصاد می شود و همواره نیز شاهد افزایش بی رویه قیمت ها در بازار سنتی هستیم، از این رو تشویق صنایع به حضور بیشتر در بورس های کالایی قطعا به سیاست گذاران در تنظیم بهینه بازارها کمک می کند.

  به گزارش «کالاخبر»، از 9 خردادماه که عرضه سیمان در بورس کالا آغاز شد تا پایان روز شنبه این هفته در مجموع هفت میلیون و 955 هزار و 220 تن سیمان در بورس کالا عرضه شد که با تقاضای 9 میلیون و 689 هزار و 890 تنی همراه شد و با احتساب معاملات مچینگ در روز جاری 6 میلیون و 786 هزار و 230 تن آن مورد معامله قرار گرفت.

  همچنین در پی عرضه یک میلیون و 293 هزار تن سیمان از سوی 52 شرکت در روز شنبه، متوسط قیمت هر کیلوگرم سیمان تیپ دو که هفته گذشته 742 تومان به ازای هر کیلوگرم بود به 542 تومان به ازای هر کیلوگرم رسید و به این ترتیب یک کیسه سیمان تیپ2 که هفته قبل 37 هزار تومان بود این هفته 27 هزار تومان در بورس معامله می شود. در ادامه معاملات سیمان در روز یکشنبه نیز بهای سیمان تیپ 5 با افت 11.7 درصدی نسبت به نرخ های معاملاتی هفته قبل مواجه شد و درحالی که هفته قبل سیمان پاکتی از نوع تیپ 5 به طور متوسط 581 تومان در هر کیلوگرم معامله شده بود این هفته به 513 تومان کاهش یافت؛ بدین ترتیب هر پاکت سیمان 50 کیلویی تیپ 5 از 29 هزار و 50 تومان به 25 هزار و 650 تومان رسیده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر