در سال ۹۸

بیش از ۱.۵ میلیون تن زغالسنگ استخراج شد

عصر معدن- آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گویای آن است که پارسال میزان استخراج زغالسنگ از دو مجموعه معدنی طبس و البرز مرکزی به یک میلیون و ۵۸۵ هزار و ۵۳۱ تن رسید که بیش از ۹۲ درصد آن سهم طبس بود.;

بیش از ۱.۵ میلیون تن زغالسنگ استخراج شد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از ایرنا، برپایه جداول آماری ایمیدرو، سال 98 میزان تولید کنسانتره زغالسنگ از واحد های معدنی یاد شده به 664 هزار و 568 تن رسید و زغال ارسالی به مبادی مصرف هم 700 هزار و 558 تن بود.

  توسعه صنعت فولاد به روش کوره بلند(سیستمی که سهم 75 درصدی در تولید فولاد جهان دارد) در کشورمان، وابستگی به سوخت زغالسنگ دارد که اکنون میزان تولید با مصرف همخوانی نداشته و این امر پیامد واردات برای این بخش را بدنبال دارد.

  سهم زغالسنگ طبس از میزان استخراج در سال گذشته یک میلیون و 460 هزار و 811 تن بود و البرز مرکزی هم 124 هزار و 720 تن سهم داشت.

  آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت نشان می‌دهد که سال 97 میزان کنسانتره زغالسنگ تولیدی در کشور با رشد 7.4 درصدی نسبت به سال 96 به رقم یک میلیون و 647 هزار تن رسید که سهم البرز مرکزی نزدیک به 120 هزار تن بود و در واقع سهمی کمتر از 10 درصد ثبت شد.

  امروز بخش زغالسنگ کشور زمینه اشتغال 17 هزار نفر را فراهم ساخته، در حالی که معادن زغالسنگ ظرفیت جذب بیش از این رقم را دارد و اجرای طرح‌های توسعه و نوسازی معادن در تحقق رشد اشتغال می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.

  بیشترین میزان استخراج زغالسنگ مربوط به تیرماه 98 با رقم 213 هزار و 50 تن بود و کمترین میزان نیز در شهریور پارسال 66 هزار و 652 تن بود.

  آمارهای غیر رسمی تعداد 185 معدن زغالسنگ کوچک و بزرگ در سطح کشور را گواهی می دهد که از این رقم بیش از 59 درصد به تعداد 110 معدن فعال، 10 معدن در حال تجهیز و آماده سازی و بقیه غیر فعال گزارش شده اند.

  بررسی‌های اکتشافی حاکی از آن است که در معدن گلیران (مازندران) 57 میلیون تن ذخیره قطعی زغالسنگ وجود دارد، در کردآباد نیز 21.6 میلیون تن قطعی و 40 میلیون تن احتمالی و با دیگر ذخایر مربوطه در مجموع برآورد می‌شود که 200 میلیون تن ذخیره در حوزه عملکرد زغالسنگ البرز مرکزی وجود داشته باشد.

  پیش از این اعلام شد، میزان تولید کنسانتره زغالسنگ کشور سالیانه به رقم حدود 1.5 میلیون تن می‌رسد، درحالی که نیاز کنونی کشور بالغ بر دو میلیون تن رسیده، در عین حال اکنون ذوب آهن به عنوان مشتری اصلی زغالسنگ کشور محسوب می‌شود، اما با بهره برداری از واحدهای در دست احداث حداقل میزان نیاز به دو برابر فعلی می‌رسد.

  همچنین بیشترین میزان تولید کنسانتره زغالسنگ در سال گذشته از واحد های مزبور در تیرماه 68 هزار و 714 تن و کمترین سطح تولید هم در مهرماه با 30 هزار و 765 تن رقم خورد.

  آمارها نشان می‌دهد میزان ذخیره فعلی زغالسنگ کشور یک میلیارد و 200 میلیون تن زغال کک شو و 1.5 میلیارد تن زغالسنگ حرارتی است و برآورد شده که دو تا سه برابر این ارقام هم ذخیره احتمالی باشد.
  یکی از دستاوردهای مهم برای فعالان بخش زغالسنگ کشور،  تعیین نرخ زغالسنگ با محاسبه 26.5 درصد ارزش روز شمش فولاد خوزستان (اهواز) در بورس بود و این مهم پس از رایزنی های طولانی محقق شد، البته پیشنهاد فعالان زغالسنگ 28 تا 30 درصد ارزش شمش خوزستان بود.

  آذر ماه سال 97 براساس توافق بین فعالان معدنی، دولت (وزارت صنعت) و شرکت ذوب آهن (مصرف کننده اصلی زغال) برای تعیین نرخ این ماده معدنی تحویلی به ذوب آهن بود.

  سال 97 را به نوعی برای فعالان عرصه زغالسنگ کشور می‌توان نقطه عطفی دانست که پس از یک دوره دو ساله رایزنی برای دستیابی به نرخ زغالسنگ تحویلی به ذوب آهن، سرانجام در آذرماه، توافق شد نرخ زغالسنگ بر مبنای 26.5 درصد از ارزش شمش فولاد خوزستان محاسبه شود.

  دست اندرکاران بخش زغالسنگ معتقدند: نرخ شمش فولاد خوزستان از قیمت‌های جهانی تأثیر می‌پذیرد و با توجه به این وابستگی، بعضی ریسک‌های صنعت زغالسنگ را می‌تواند خنثی سازد.

  خبرنگار ایرنا در ادامه این گزارش آورده است، براساس اطلاعات رسانه ای موجود ایران با 1.3 میلیارد تن ذخیره قطعی زغالسنگ در رتبه 22 جهان واقع شده و از لحاظ تولید هم با رقم سالیانه 1.5 میلیون تنی در جایگاه 41 دنیا جای گرفته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر