با معامله ۲۵۸۷ تن سیمان در بازار گواهی سپرده؛

خرید آنلاین سیمان در بورس کالا رونق گرفت

عصر معدن- معاملات گواهی سپرده سیمان امروز با استقبال چشمگیر خریداران خرد با افزایش مواجه شد به گونه ای که در مجموع ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار گواهی سپرده معادل ۲۵۸۷ تن سیمان متعلق به انبار کارخانه های سیمان فارس نو، فارس، خاش، صوفیان، غرب، ماهان کرمان، خزر، تهران، دورود، بجنورد و شاهرود مورد معامله قرار گرفت تا کم کم همه خریداران خرد در سراسر کشور با خرید بدون دغدغه سیمان به شیوه آنلاین و با کد سهامداری آشنا شوند.;

خرید آنلاین سیمان در بورس کالا رونق گرفت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از کالاخبر، امروز با گشایش نماد انبار 3 شرکت سیمانی شامل شرکت سیمان قاین، شرق و ماهان کرمان، شمار انبارهای فعال و پذیرش شده به 17 رسید تا به این ترتیب مشتریان خرد بتوانند به صورت آنلاین و با کد سهامداری در قالب معاملات معاملات گواهی سپرده کالایی اقدام به خرید سیمان کنند.

  در جریان معاملات امروز بازار مالی بورس کالای ایران با استقبال خریداران خرد، 2 میلیون و 587 هزار گواهی سپرده معادل 2587 تن سیمان متعلق به انبار کارخانه های سیمان فارس نو، فارس، خاش، صوفیان، غرب، ماهان کرمان، خزر، تهران، دورود، بجنورد و شاهرود به ارزشی نزدیک به 13 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

  بیشترین حجم معاملات مربوط به انبار شرکت سیمان فارس نو به میزان 747 هزار گواهی سپرده به ارزش 3.7 میلیارد ریال بود و در ادامه انبار شرکت های سیمان فارس و خاش به ترتیب با معامله 549 هزار گواهی و 480 هزار گواهی قرار داشتند.

  گفتنی است، در دو هفته نخست راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالا که به 9 آبان ماه بر می گردد، معامله یک میلیون و 752 هزار گواهی سپرده معادل 1752 تن سیمان انبار کارخانه های سیمان دورود، صوفیان، فارس، فارس نو، غرب، خزر، خاش، تهران، ارومیه، شاهرود و بجنورد به ثبت رسیده بود.

  جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

  برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید 10 تا 100 تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل 10 هزار گواهی معادل 10 تن سیمان و حداکثر 100 هزار گواهی معادل 100 تن سیمان تیپ 2 پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از 100 تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

  مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی 3 درصد در بازار گواهی کشف می شود.

  معاملات از ساعت 12:45 تا 13:30 به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

  خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ 2 و در بسته بندی های 50 کیلوگرمی است.

  خریداران خرد چه روزهایی از بورس سیمان بخرند؟

  به گزارش «کالاخبر»؛ براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران پیرو گشایش انبارها و نمادهای معاملاتی سیمان تیپ2 (کیسه 50 کیلوگرمی) جهت انجام معاملات ناپیوسته گواهی سپرده کالایی، خریداران می توانند در روزهای دوشنبه و سه شنبه هر هفته اقدام به خرید سیمان از انبار شرکت های سیمانی کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات