روز گذشته با ثبت معامله نزدیک به ۸۰۰ هزار تنی؛

۲۰۹۵ مشتری از بورس کالا سیمان خریدند

عصر معدن- روز گذشته عرضه گسترده شرکت های سیمانی در بورس کالا با هدف تعادل بازار این محصول استراتژیک انجام شد و با استقبال خوب مصرف کنندگان از ۹۴۱ هزار و ۷۵۰ تن سیمان عرضه شده ۷۹۹ هزار و ۱۸۰ تن آن مورد معامله قرار گرفت که رویداد مهم و اثرگذار این حوزه، خرید سیمان از سوی ۲۰۹۵ مشتری بود.;

۲۰۹۵ مشتری از بورس کالا سیمان خریدند
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از کالاخبر، در معاملات روز گذشته سیمانی ها حجم عرضه و معاملات به ترتیب با رشد 28 و 30 درصدی به نسبت عرضه قبلی مواجه شد که از نکات قابل تامل معاملات دیروز نیز، ثبت معامله 304 هزار و 480 تن سیمان معادل 38 درصد حجم معاملات با قیمت پایه بود. همچنین 207 هزار و 870 تن از معاملات مذکور مربوط به سیمان تیپ 2 کیسه بود که با میانگین قیمت 651 تومان به ازای هر کیلوگرم معامله شده است؛ به بیان دیگر هر کیسه 50 کیلوگرمی آن معادل 32 هزار و 550 تومان معامله شد.

  جدول معاملات نشان می دهد که روز گذشته در مجموع 337 هزار و 810 تن سیمان تیپ 2 فله با میانگین قیمت 500 تومان به ازای هر کیلوگرم در بورس کالای ایران معامله شد.

  در معاملات روز شنبه بورس کالا، 67 هزار و 220 تن سیمان تیپ 5 کیسه به میانگین قیمت 555 تومان به ازای هر کیلوگرم فروخته شد و سیمان تیپ 5 فله نیز به میزان 19 هزار و 250 تن به قیمت 353 تومان مورد معامله قرار گرفت.

  علاوه بر این 44 هزار و 500 تن سیمان تیپ 425-1 کیسه 537 تومان و 41 هزار و 680 تن سیمان تیپ 425-1 فله ای 496 تومان فروخته شدند.

  سیمان تیپ 325-1 نیز به صورت کیسه و فله به ترتیب 39 هزار و 380 تن و 3 هزار تن به قیمت های 519 تومان و 336 تومان مورد دادوستد قرار گرفتند.

  گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس

  به گزارش «کالاخبر»؛ مرکز پژوهش‌های مجلس به تازگی با انتشار گزارش جامعی درباره صنعت سیمان و ضمن تاکید بر پیشنهاد سه سال پیش این مرکز برای فعال شدن رینگ داخلی و صادراتی بورس کالا برای معاملات سیمان به دولت، اعلام کرد: فروش داخلی و صادراتی سیمان باید با سرعت در بورس کالا انجام شده و بهتر است وزارت صمت هرچه سریع تر دست از قیمت گذاری دستوری بردارد و عرضه سیمان در بورس را تسهیل کند چراکه بازار با این اقدام، شاهد به تعادل رسیدن قیمت سیمان با مکانیزم عرضه و تقاضا است.

  بازوی پژوهشی مجلس در این گزارش ضمن اشاره به تاخیر قابل توجه دولت در اجرای پیشنهاد این مرکز که مربوط به سال 1397 است گفته دولت پس از تاخیر 3 ساله مجوز عرضه سیمان در بورس کالا را در خرداد ماه سال جاری صادر کرده است. از این رو سیاست‌های نادرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنعت سیمان را با چالش‌های ساختاری مواجه کرده است.

  در گزارش مذکور آمده است: در این مدت اندک که سیمان در بورس کالا عرضه شده مکانیزم عرضه و تقاضای بورس کالا به شفاف‌سازی‌ و تعادل در قیمت‌ها منجر شده اما با وجود عرضه موفقیت‌آمیز سیمان در بورس کالا، برخی واسطه‌ها که رانت‌شان را از دست داده‌اند، به شکلی آشکار با این فرایند مخالفت کرده‌اند. به‌زعم کارشناسان اگر دولت 3سال پیش به توصیه مرکز پژوهش‌های مجلس عمل می‌کرد، امروز مشکلات صنعت سیمان به‌مراتب کمتر بود.

  این مرکز تأکید کرده برای نجات صنعت سیمان دولت باید دست از قیمت‌گذاری دستوری بردارد و عرضه سیمان را در بورس کالا سرعت بدهد. به زعم مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت باید زمینه عرضه محصولات همه تولیدکننده‌های سیمان را در بورس کالا فراهم کند تا قیمت‌ها واقعی شود و دست سودجویان از بازار سیمان کوتاه شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر