مروری بر جزییات عرضه ۹۴۱ هزار تنی سیمان در بورس کالا

عصر معدن- نگاهی به اطلاعیه عرضه بورس کالای ایران برای فردا شنبه ۱۶ مرداد ماه نشان می دهد که شرکت های سیمانی با عرضه های گسترده به تالار معاملات می آیند به طوریکه در این روز ۹۴۱ هزار و ۷۵۰ تن انواع سیمان از سوی ۴۴ شرکت عرضه خواهد شد که امکان خرید حداقل ۱۰ تن -حجم بار کوچکترین کامیون- نیز برای خریداران خرد فراهم است.;

مروری بر جزییات عرضه ۹۴۱ هزار تنی سیمان در بورس کالا
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از کالاخبر، بدین ترتیب  شرکت های سیمانی شامل بین المللی ساروج بوشهر، آذر آبادگان خوی، آرتا اردبیل، اردستان، ارومیه، بجنورد، بهبهان، تهران، توسعه ماهان کرمان، جوین، خاش، خزر، خوزستان، داراب، دشستان، دورود، زابل و زاوه تربت از عرضه کنندگان روز شنبه هستند.

  همچنین از دیگر شرکت های عرضه کننده سیمان در بورس کالا میتوان به سیمان زنجان، ساوه، سپاهان، سفید شرق، سفید نی ریز، شاهرود، شرق، شمال، صوفیان، عمران انارک، غرب، فارس، فارس نو، فیروزکوه، قائن، مازندران، ممتازان کرمان، منددشتی، هرمزگان، کاوان بوکان، کردستان، کرمان، کویر کاشان، صنایع سیمان سامان غرب، مجتمع سیمان غرب آسیا و کارخانجات سیمان لامرد اشاره کرد.

  نقش عرضه های بورس در تعادل بازار سیمان

  پس از عرضه بالغ بر 730 هزار تنی سیمان در هفته گذشته، بازار سیمان کشور با آرامش نسبی مواجه شده و قیمت ها در بازار نیز در سراشیبی قرار گرفت است؛ در این میان فردا ٤٤ شرکت سیمانی بالغ بر ٩٤١ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می کنند تا با پاسخگویی نیاز مصرف کنندگان، بازار سیمان با تعادل بیشتری همراه شود.

  در این میان حداقل تناژ خرید در بورس تا 10 تن کاهش یافته تا از این طریق مشتریان خرد نیز قادر به تامین نیاز خود از مسیر بورس کالا باشند. لذا اکنون نه تنها مشتریان بزرگ نظیر انبوه سازان و شهرداری ها امکان خرید سیمان از بورس کالا را دارند بلکه مشتریان کوچک هم قادر به خرید هستند. این تصمیم با این هدف اتخاذ شد که انحصاری در خرید ایجاد نشود و از سوی دیگر نیاز تمامی مشتریان پاسخ داده شود.

  نحوه خرید سیمان از بورس

  محمد حسنی سعدی، سخنگوی بورس کالای ایران در مورد نحوه‌ی خرید سیمان از این بازار توضیح داد: متقاضی برای خرید سیمان از بورس کالا نیاز به دریافت کد معاملاتی از طرف کارگزار دارد و پس از آن می‌تواند نسبت به خرید حداقل 10 تن سیمان از طریق کارگزاری اقدام کرده و ثبت سفارش کند.

  به گفته وی، متقاضیان باید به کارخانه‌ای که در اطلاعیه عرضه قید می‌شود توجه کنند، زیرا باید سیمان را از انبار کارخانه دریافت کنند؛ بنابراین باید کارخانه‌ای را انتخاب کنند که در محدوده جغرافیایی آنها باشد در غیر این صورت باید متحمل هزینه حمل سیمان شوند که این موضوع با توجه به حجیم بودن سیمان صرفه اقتصادی ندارد.

  دعوت مدیران عامل شرکت های سیمانی کشور از خریداران برای حضور در بورس کالا

  به گزارش «کالاخبر»؛ در گزارش هایی که در بررسی شرکت های سیمانی تابعه شستا منتشر شده است، مدیران عامل شرکت های سیمان تامین، صوفیان، ساوه، شاهرود، زنجان، خاش، دورود، بهبهان، بجنورد، خوزستان، آبیک، غرب، ارومیه، خزر، خوزستان، فارس، فارس نو و سفید نی ریز، هر یک عرضه محصولاتشان در بورس کالا از خرداد ماه سال جاری را جزو مهمترین دستاوردهای شرکت اعلام کرده و از مصرف کنندگان سیمان کشور برای حضور در بورس کالا دعوت کردند.

  به اعتقاد مدیران عامل شرکت های سیمانی با عرضه سیمان در بورس کالا، شفافیت قابل توجهی بر معاملات سیمانی کشور حاکم شده و مردم نیز می توانند به راحتی محصولات مورد نیاز خود را تامین کنند. علاوه بر این با ورود سیمان به بورس کالا علاوه بر جلوگیری از سود غیرمتعارف دلالان، نظام قیمت گذاری به اصل عرضه و تقاضا بازگشته و قیمت دستوری که در تضاد با منافع سهامداران، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است، حذف شد.

  شایان ذکر است با پذیرش های هفته گذشته  کمیته عرضه بورس کالا، شمار شرکت های سیمانی پذیرفته شده به 54 شرکت رسیده و این گویای عرضه های وسیع تر سیمانی در روزها و هفته های آینده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر