پیش بینی هفتگی تحلیلگران

طلا جایی نمی‌رود!

عصر معدن- طبق نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، قیمت طلا که در بازه محدودی حبس شده است، انتظار نمی رود به این زودی جهت مشخصی پیدا کند.;

طلا جایی نمی‌رود!
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبر «عصر معدن» به نقل از ایسنا، قیمت طلا از اواسط ژوییه مقاومت در سطح 1830 دلار را آزموده اما موفق نشده است این سطح را حفظ کند. جدیدترین ناکامی طلا برای عبور از مرز 1800 دلار در آستانه تعطیلات آخر هفته باعث ناامیدی سرمایه گذاران و تحلیلگران خوش بین به این فلز ارزشمند شد.

  بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با هفت دلار و 90 سنت معادل 0.4 درصد کاهش، در 1792 دلار و 10 سنت بسته شد و برای کل هفته بیش از دو درصد کاهش نشان داد که نخستین کاهش هفتگی در پنج هفته گذشته بود.

  کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت دارایی SIA گفت: به نظر می رسد طلا در محدوده 1760 تا 1840 دلار محبوس شده است و هفته جاری اخبار قابل توجهی در کار نخواهد بود تا این وضعیت را تغییر دهد.

  در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت، 15 نفر شرکت کردند که از میان آنها 9 نفر معادل 60 درصد نظر خنثی داشتند. در این بین سه نفر معادل 20 به افزایش قیمت طلا و به همین تعداد به کاهش قیمت طلا رای دادند.

  اگرچه سرمایه گذاران همچنان به طلا خوش بینی دارند اما عدم علاقه به بازار این فلز ارزشمند کاملا واضح است. تعداد شرکت کنندگان در نظرسنجی هفته جاری پایینترین رکورد را از ماه مه سال 2019 به این طرف داشت.

  در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران خُرد، 494 نفر شرکت کردند که از میان آنها 274 نفر معادل 55 درصد به افزایش قیمت طلا و 127 نفر معادل 26 درصد به کاهش قیمت طلا رای دادند در حالی که 93 نفر معادل 35 درصد نظری نداشتند.

  اوله هانسن، مدیر استراتژی کالای ساکسو بانک در این باره گفت: طلا همچنان تقلا خواهد کرد زیرا دلار آمریکا نسبتا قوی مانده است. در حالی که بازده واقعی اوراق قرضه در محدوده منفی قرار دارد، دلار آمریکا قابل توجه ترین مانع در برابر طلا مانده است.

  اگرچه هانسن انتظار ندارد قیمت طلا به این زودی بالاتر برود اما پیش بینی نمی کند در فضای فعلی اونس طلا در پایین مرز 1800 کاهش قیمت بیشتری پیدا کند. وی گفت: بازار طلا شاهد تقاضای فیزیکی قوی است اما اگر قیمتها بالاتر رود، در این صورت باید سرمایه گذاران کاغذی و سفته بازان به بازار برگردند و آنها تا زمانی که بازگشت قیمتها به بالای 1830 دلار را مشاهده نکنند، حاضر به بازگشت نخواهند بود.

  دیوید میدن، تحلیلگر بازار در شرکت اکوئیتی کپیتال گفت: وی انتظار دارد طلا در بازه محدودی بماند. ابهامات رو به رشد بازار همچنان تقاضا برای طلا به عنوان دارایی امن را حفظ می کند.

  مارک چندلر، مدیرعامل شرکت بانوک برن گلوبال فارکس به کیتکونیوز گفت: وی نسبت به قیمت طلا بدبین است زیرا نیروی صعودی بیشتری برای دلار آمریکا در کوتاه مدت مشاهده می کند. تورم رو به رشد نرخهای بهره را بالاتر می برد و از دلار آمریکا پشتیبانی می کند.

  با این حال بعضی از تحلیلگران حاضر نیستند از خوش بینی به طلا دست بکشند. آدام بوتون، استراتژیست ارزی ارشد فارکس لایو اظهار کرد: وی به دورنمای قیمت طلا خوش بین است زیرا تورم بالاتر می رود.

  نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت  ABC Bullion هم با اشاره به عوامل فنی حمایت کننده، نسبت به افزایش قیمت طلا ابراز خوش بینی کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات