صادرات سیمان و کلینکر ۱۷.۳ درصد افزایش یافت

عصر معدن- رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: میزان صادرات سیمان و کلینکر در دوره پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۷.۳ درصد افزایش یافت.;

صادرات سیمان و کلینکر ۱۷.۳ درصد افزایش یافت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵:۰۰

  به  گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایرنا، سید محمد اتابک اظهارداشت: مجموع صادرات سیمان و کلینکر در مدت مورد بررسی به رقم پنج میلیون و 819 هزار و 367 تن رسید، در حالی که در پنج ماه ابتدایی پارسال چهار میلیون و 959 هزار و 879 تن صادر شده بود.
  وی اضافه کرد: میزان صادرات سیمان در مدت یادشده بیش از 2 میلیون و 935 هزار و 406 تن بود و در مقایسه با عملکرد دوره مشابه پارسال، رشد 9 درصدی را نشان می دهد.
  اتابک یادآور شد: صادرات کلینکر نیز در این مدت به 2 میلیون و 883 هزار و 960 تن رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال با عملکرد 2 میلیون و 273 هزار و 23 تن، رشد 26.9 درصدی را ثبت کرد.
  رییس این تشکل صنفی خاطرنشان ساخت: بیش از 20 کشور جهان در دوره پنج ماه امسال از قاره های آسیا، اروپا و آفریقا سیمان صادراتی ایران را جذب کردند که در بین آنها افغانستان و عراق به ترتیب با 30 و 26 درصد، به عنوان مشتریان اول و دوم بودند.
  به گفته این فعال صنعت سیمان، در پنج ماهه امسال روسیه بیش از 44.3 هزار تن سیمان ایران را خریداری کرد و قزاقستان و ازبکستان نیز در صف خریداران این مصالح ساختمانی جای گرفتند.
  وی پیرامون خریداران کلینکر صادراتی نیز توضیح داد: کشورهای بنگلادش و کویت به ترتیب با 22 و 21 درصد از کل صادرات 2.8 میلیون تنی این ماده، بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند.
  جداول آمار گمرک در دوره پنج ماه نخست امسال نشان می دهد هفت میلیون و 539 هزار و 428 تن زنجیره سیمان از کشورمان صادر شد که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد هشت درصدی دارد.
  ارزش صادرات زنجیره سیمان در مدت یاد شده افزون بر 270.4 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال هفت درصد رشد دارد.
  همچنین در این مدت بیش از 20.4 هزار تن زنجیره سیمان وارد کشور شد که نسبت به پنج ماه پارسال رشد 23 درصدی را نشان می دهد.
  ارزش واردات زنجیره سیمان در مدت مورد بررسی از مرز 14.9 میلیون دلار گذشت که در مقایسه با پنج ماه نخست پارسال رشد 26 درصدی را ثبت کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر