بانک جهانی گزارش داد؛

فراز و فرود قیمت فلزات در بازارهای جهانی

عصر معدن- بازارهای فلزی در هشتمین ماه سال جاری میلادی، نسبت به ماه قبل از آن تغییرات متفاوتی را تجربه کرده‌اند که نتیجه آن، افزایش نرخ برخی فلزات و افت قیمت برخی دیگر بوده است.;

فراز و فرود قیمت فلزات در بازارهای جهانی
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از کالاخبر، طبق گزارش منتشرشده توسط «بانک جهانی» در هشتمین ماه امسال قیمت هر تن مس در بازارهای جهانی به 9 هزار و 370 دلار رسید که نسبت به ماه قبل از آن کمتر بود. در ماه جولای، هر تن مس، ارزشی معادل 9 هزار و 451 دلار داشت و در ماه ژوئن با قیمت 9 هزار و 632 دلار به فروش رسیده بود. براین اساس، متوسط قیمت هر تن مس در فصل دوم سال جاری میلادی برابر با 9 هزار و 706 دلار و در فصل اول سال برابر با 8 هزار و 477 دلار بود.

  مقایسه قیمت این فلز پرمصرف با وضعیتی که قبل از همه‌گیری کرونا داشت، گویای آن است که این بازار تا رسیدن به وضعیت متعادل، فاصله زیادی دارد.

  بازار مس همچنان نامتعادل

  در سال 2018 هر تن مس در بازار جهانی با قیمت 6 هزار و 530 دلار معامله می‌شد که این رقم در سال 2019 به 6 هزار و 10 دلار کاهش یافت. سرعت افزایش قیمت این فلز از اواسط سال قبل و بعد از توقف تولید در بسیاری از معادن برای مقابله با شیوع کرونا افزایش یافت و با وجود اینکه در ماه‌های اخیر، گزارش‌ها از افت ارزش مس حکایت دارد، ولی هنوز تا رسیدن به وضعیت متعادل فاصله زیادی مشاهده می‌شود.

  رکوردزنی آلومینیوم

  در نقطه مقابل، روند افزایش قیمت در بازار آلومینیوم از ماه اوت شروع شد و در اواسط ماه سپتامبر به اوج خود رسید. آمارها حکایت از آن دارند که در ماه اوت، قیمت هر تن آلومینیوم در بازارهای جهانی برابر با 2 هزار و 603 دلار بود که نسبت به ماه قبل از آن، بیش از 100 دلار افزایش داشت. در ماه جولای هر تن از این فلز، قیمتی برابر با 2 هزار و 498 دلار داشت که در ماه ژوئن با قیمت 2 هزار و 447 دلار مبادله شد.

  برپایه گزارش بانک جهانی، متوسط قیمت هر تن آلومینیوم در سال 2018 برابر با 2 هزار و 108 دلار و در سال 2019 برابر با هزار و 794 دلار بود. اما در سال 2020 قیمت هر تن از این محصول به هزار و 704 کاهش یافت که البته در هفته‌های اخیر با تغییر روند حرکتی در این بازار، با عبور قیمت از مرز 3 هزار دلار، رکورد 13 ساله قیمت آلومینیوم شکسته شد.

  ثبات روی، افزایش قیمت نیکل

  بخش دیگری از گزارش بانک جهانی به بازار نیکل و روی پرداخته است. طبق اطلاعات این گزارش، در هشتمین ماه امسال قیمت نیکل و روی نیز نسبت به ماه قبل از آن رشد کرده است. قیمت هر تن روی در این ماه، برابر با 2 هزار و 988 دلار بود که تقریباً با متوسط قیمت سال 2018 برابری می‌کرد، ولی قیمت هر تن نیکل در هشتمین ماه امسال به 19 هزار و 141 دلار رسید که نسبت به متوسط قیمت سال 2018 بالغ‌بر 6 هزار دلار بیشتر بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر