معاون وزارت صمت خبر داد:

قیمت سیمان در هفته‌های آینده کاهش می‌یابد

عصر معدن- کشاورز گفت: با خنک شدن هوا از فردا برق قابل توجهی به صنایع فولاد و سیمان می‌رسد که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.;

قیمت سیمان در هفته‌های آینده کاهش می‌یابد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کشاورز معاون وزارت صمت با اشاره به افزایش قیمت سیمان گفت: علت اصلی قیمت بالای سیمان قطعی برق است و چرا که با کم شدن آب نیروگاه های برق آبی برای تامین برق کشور و همچنین قطعی‌های پی در پی و حرارت هوا مصرف برق افزایش یافته است.

  او ادامه داد: متاسفانه قطعی برق در واحدهای سیمان و فولاد تاثیر بسزایی گذاشته، به طوری که باعث افزایش قیمت سیمان شده است، طی جلساتی که با وزیر نیرو برگزار شد، قرار شد تا با خنک شدن هوا از فردا، برق قابل توجهی به صنایع فولاد و سیمان برسد که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد و ما در هفته‌های آینده شاهد کاهش قیمت سیمان باشیم.

  معاون وزارت صمت تصریح کرد: تحریم‌های ظالمانه برای بخش معدن بسیار ایده‌آل بود؛ همه معادن ما فعال شدند. در حالی که در ابتدای دهه 90 واردکننده فولاد بودیم، در سال 99 صادر کننده فولاد شدیم که در بخش معدن، ایران جزء 10 کشور برتر دنیا است.

  کشاورز بیان کرد: در حال حاضر شرکت‌های خارجی داخل کشور در حال فعالیت هستند، ولی به دلیل شرایط تحریم انتقال پول و نقدینگی با مشکل روبه‌رو است، در ابتدا زمانی که برجام به امضا رسید، براین اساس سرمایه گذاری کشور‌های مختلف در کشورمان افزایش یافت.

  به گفته معاون وزیر صمت، در حال حاضر 6 الی 7 کشور منطقه در کشور ما در حال فعالیت هستند.

  او گفت: در واقع اگر تحریم‌ها برای ما سخت بود، ولی برای بخش معادن ایده آل بود و تمامی واحد‌های صنعتی ما فعال شدند به طوری که ما در سال گذشته حدود 6 میلیون تن صادرات فولاد به کشور‌های مختلف داشته‌ایم.

  معاون وزیر صمت اضافه کرد: ما جزو کشور‌های صادر کننده فولاد در بین کشور‌ها هستیم و از ابتدای فروردین تا پایان خرداد 1400 بیش از 8 میلیون و 74 هزار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) در کشور تولید شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته 7 میلیون و 587 هزار تن بود.

  این مقام مسئول در پایان گفت: در بخش سیمان صادراتی نداریم و صادرات تنها به صورت کلینکر است؛ آن هم آنقدری نیست که بر روی بازار تاثیر بگذارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر