نگاهی به عملکرد صادراتی ایران در ۲۰۱۹

عصر معدن- اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی عملکرد صادرات غیرنفتی کشور تا نیمه سال ۲۰۱۹ پرداخته و وضعیت حضور ایران در تعدادی از کشورهای مهم منطقه و آسیا را بررسی کرده است.;

نگاهی به عملکرد صادراتی ایران در ۲۰۱۹
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایسنا، براساس این گزارش صادرکنندگان ایرانی در شش ماهه ابتدایی سال 2019 ماهانه به طور متوسط 1.3 میلیارد دلار به چین صادرات داشته‌اند. این عدد در حالی به دست آمده که صادرات ایران به چین نوسانات جدی را تجربه کرده و در برخی ماه‌ها با افزایش قابل توجه و در برخی ماه‌ها با کاهش جدی روبه‌رو شده است.

  از ابتدای سال 2019 تا پایان ماه آوریل روند صادراتی ایران به چین صعودی بوده و حتی در دومین ماه سال 2019 با وجود کاهش 26 درصدی واردات چین از جهان، کالاهای ایرانی 29 درصد بیشتر به چین صادر شده‌اند.

  سال 2018 کالاهای ایرانی به طور متوسط یک درصد از نیاز وارداتی چین را تشکیل می‌دادند که در سال 2019 در بعضی ماه‌ها این سهم افزایش و در دیگر ماه‌ها کاهش یافته است.

  در تجارت ایران و ترکیه نیز تغییراتی حاصل شده است. براساس آمارهای رسمی در ماه جولای 2019 کمترین میزان صادرات ایران به ترکیه در 19 ماه اخیر به ثبت رسیده، اما همچنان در هفت ماهه ابتدایی سال جاری ایرانی‌ها به طور میانگین 393 میلیون دلار صادرات به ترکیه داشته‌اند.

  در طول این سال‌ها محصولات ایرانی بین 0.6 درصد تا چهار درصد از نیازهای وارداتی ترکیه را تامین کرده‌اند.

  آمارهای فعلی در حالی به ثبت رسیده که در سال‌های اخیر ماه آوریل 2018 با صادرات 802 میلیون د دلاری ایران به ترکیه، بالاترین رکورد را به خود اختصاص داده‌ است.

  در هفت ماهه ابتدایی سال جاری میلادی میزان صادرات ایران به کره جنوبی کاهش یافته است. در هفت ماهه سال 2019 ایرانی‌ها توانسته‌اند به طور میانگین 296 میلیون دلار صادرات ماهانه به کره جنوبی داشته باشند که این عدد در قیاس با متوسط 341 میلیون دلاری 12 ماهه سال گذشته کاهشی نسبی را نشان می‌دهد.

  در این سال‌ها سهم ایران از تحریم نیازهای کره جنوبی کمتر از دو درصد تخمین زده می‌شود.

  در رابطه با ژاپن نیز در ماه‌های ابتدای امسال متوسط صادرات 186 میلیون دلاری به ثبت رسیده است. ایران در ماه‌های ابتدایی سال جاری توانست صادرات خود به ژاپن را افزایش دهد و در ژانویه این سال رشدی 99 درصدی را در قیاس با ماه مشابه سال قبل ثبت کند. ایران در طول این سال‌ها کمتر از یک درصد نیاز وارداتی ژاپن را تامین کرده است.

  در تجارت با روسیه آمارها نشان می‌دهد در پنج ماهه ابتدایی سال جاری میلادی ایران توانسته میزان صادرات خود را افزایش دهد و از حدود 44 میلیون دلار در سال 2018 به 51 میلیون دلار در پنج ماهه ابتدایی امسال برسد. همچنین ایران در سال جاری حدود یک درصد از نیاز وارداتی روسیه را تامین کرده است.

  ایران در چهار ماهه ابتدایی امسال به طور میانگین 710 میلیون دلار به شکل ماهانه به هندوستان صادر کرده و با وجود کاهش سهم در تامین نیازهای هند، سطح صادرات کالایی به این کشور کمابیش حفظ شده است. ایران در چهار ماهه ابتدایی 2019 به طور متوسط 1.7 درصد از نیاز وارداتی هند را تامین کرده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر