منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، پیشگام در رشد بهره‌وری

عصر معدن- مدیر توسعه و راهبری سیستم‌های منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در نظر دارد تا با برگزاری کلاس‌های آموزشی مختلف فرصت ارتقای سطح فنی و کیفی تمامی اعضای سازمان و به ویژه کارکنان جنوب کشور را فراهم کند.;

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، پیشگام در رشد بهره‌وری
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، محمد کوهستانی با بیان این مطلب در ادامه افزود: کلاس‌های مذکور علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌های سازمان موجب افزایش نیروی انسانی متخصص و کارآمد خواهد شد. کلاس‌هایی همچون بهره‌وری و سیستم‌های مدیریت یکپارچه از نمونه برنامه‌های یاد شده هستند.

  وی ادامه داد: کمیته بهره‌وری منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در سال 86 و طبق دستور مستقیم سازمان ملی بهره‌وری با هدف ارتقای بهره‌وری مجموعه تشکیل شد. اقدامات اجرا شده توسط این کمیته بسیار متفاوت و متنوع بودند که از نتایج مشهود و قابل ارائه آن می‌توان به کسب رتبه سوم در رتبه‌بندی مدل بهره‌وری سال گذشته در زیر مجموعه سازمان ایمیدرو اشاره کرد.
  وی افزود: جایگاه اول و دوم به‌ترتیب به شرکت میدکو و شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر اختصاص یافت؛ باید خاطرنشان ساخت، این دو شرکت از نظر شاخص های مالی قابل مقایسه با شرکت منطقه ویژه خلیج فارس نیستند. کسب جایگاه سوم نیز از خروجی‌ها و نتایج قابل قبول شرکت منطقه ویژه خلیج فارس است. از وظایف و ماموریت‌های کمیته بهره‌وری می‌توان به تغییر و بهبود روش ارزیابی کلیه فعالیت‌های شرکت اشاره کرد؛ کمیته مذکور هدایت‌گر و ارتقا دهنده ی دانش بهره‌وری است.

  کوهستانی ادامه داد: دوره‌های آموزشی منطقه ویژه به‌صورت منظم و متوالی به اجرا در می‌آیند. آموزش مدل بهره‌وری ایمیدرو با درخواست اساتید از سازمان همراه بوده و موجب انتقال دانش  است. پیشنهاد درخواست استاد به سازمان ایمیدرو داده شد تا منطقه ویژه خلیج فارس متولی اجرای دوره آموزشی در جنوب کشور باشد که خوشبختانه مورد موافقت نیز قرار گرفته است.
  وی افزود: از اواخر مهر سال جاری نفرات زیرمجموعه سازمان توسعه و نوسعه معادن و صنایع معدنی ایران از استان‌های کرمان و فارس امکان استفاده از این دوره‌ها در منطقه ویژه را بدون هزینه خواهند داشت. این اقدام موجب کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری و در نتیجه افزایش نفرات آموزش دیده خواهد شد. همچنین این امکان برای سرمایه‌گذاران در منطقه ویژه شامل تولیدکنندگان آلومینیوم، محصولات فولادی و صنایع وابسته نیز مهیا خواهد بود. تبادل اطلاعات و تجارب از سایر اهداف این برنامه‌ها هستند.

  به گفته کوهستانی، مدیریت بهره‌وری و استاندارهای مدیریتی ( ISO )  دو مقوله مورد بررسی در دوره‌های مذکور هستند که تاکید بر استقرار سیستم‌های مدیریتی دارند. مدل‌های تعالی بومی که اکثرا از EFQM  (سیستم تعالی اروپایی) استخراج می‌شوند؛ این سیستم به نسبت سیستم‌های آمریکایی و آسیای شرقی مرسوم‌تر بوده و مدل بهره‌وری ایمیدرو با نگاه دقیق‌تر به شاخص‌های بهره وری نیز از آن نشات می‌گیرد. از دیگر دوره‌های آموزشی می‌توان به تربیت ارزیاب در مقوله تعالی سازمانی اشاره کرد.

  وی ادامه داد: آموزش استاندارد و سر ممیزی به تفکیک و ممیزی ویرایش جدید 9001 و 14001 در حال انجام است. کلاس‌های برنامه ریزی استراتژیک و سیستم پیشنهادات در موضوع بهره‌وری و مدیریت دانش، دوره TQM  و اصول ارزبابی عملکرد، اصول هدف‌گذاری، اصلاح فعالیت‌های سازمانی  از دیگر دوره‌های مورد هدف هستند. دوره‌های بسیاری در  منطقه ویژه اقتصادی معدنی و صنعتی خلیج فارس در حال انجام است که مشتری مداری و روش‌های تحلیل آماری و اصول مدیریت پروژه، ارزیابی ریسک در امنیت اطلاعات، خود ارزیابی، اصول تکمیل اظهارنامه‌ها از نمونه‌های بارز آن‌ها هستند.

  کوهستانی گفت: دوره‌هایIMS  (سیستم مدیریت یکپارچه) و بهره‌وری بسیار شبیه به هم هستند اما تفاوت‌هایی نیز دارند. اصطلاح IMSمعمولا در استانداردهای ISO  استفاده می‌شود که یک روال مدیریتی به هم پیوسته است. منطقه ویژه 6 استاندارد بین‌المللی دارد که عبارتند از:

  ISO 9001  سیستم مدیریت کیفیت
  ISO 14001 حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آسیب رساندن آلاینده‌های شرکت‌ها
  ISO 10002 سیستم رسیدگی به شکایات مشتریان
  ISO 10015 سیستم مدیریت آموزش
  OHSAS18001   سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت
  ISO 27001 سیستم مدیریت امنیت فناوری اطلاعات
  از استاندارهای(ISO ) برنامه ریزی شده برای دریافت در آینده،  ISO  50001 سیستم مدیریت انرژی است که امید می‌رود شرکت در اوایل نیمه دوم سال جاری به آن دست یابد. از اقدامات انجام گرفته در جهت کسب استاندارد مذکور برگزاری دوره آموزشی و ممیزی انرژی است. با انجام ممیزی انرژی راه دریافت این استاندارد بسیار هموارتر خواهد بود.شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس سعی در اجرای دوره‌های آموزشی بهره‌وری و تعالی سازمانی در جنوب کشور و استان‌های همجوار  با هماهنگی سازمان ایمیدرو را دارد.

  به گفته وی، حرکت منطقه ویژه خلیج فارس به نسبت سال‌های گذشته و با توجه به جایزه مدل بهره‌وری رو به جلو بوده و پروژه‌های بهبود مناسبی بعد از خود ارزیابی و ارسال اظهارنامه استخراج شد و در لیست اهداف سال جاری قرار گرفت. هدف مدیریت بهره‌وری ارتقا سازمان و بهبود وضعیت موجود است و این بهبود در حوزه IMS   و استاندارد با ممیزی و در حوزه بهره‌وری با خود اظهاری و ارزیابی چک می‌شود و نقاط ضعف و قوت استخراج می‌شود. با انجام پروژه بهبود و اولویت بندی اقدامات و انطباق با استانداردهای بین‌المللی پیشرفت و بهبود حاصل شده و شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس جهت انجام این پروژه‌ها خود را ملزم به پروژه پیشنهادی و هدف‌گذاری سال 97  دانسته است.

  وی ادامه داد: این شرکت قصد دارد تا با برنامه‌ریزی درست و اصولی تبدیل به قطب کارآمدی در حوزه ارتقای سازمانی شده و تبدیل به یکی از بازوهای اجرایی دانشی شرکت‌های صنعتی جنوب کشور شود و بتواند با تربیت نیروی انسانی کارآمد علی رغم حفظ منابع مالی موجبات ارتقای علم مدیریت و سطح کیفی و فنی منابع انسانی منطقه را فراهم آورد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات