مجلس برای کنترل کیفیت مطالعات خاک شناسی تصویب کرد:

تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی خاک کشور

عصر معدن- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده ۷ لایحه حفاظت از خاک وظایف وزارت جهادکشاورزی برای کنترل کیفیت مطالعات خاک را تعیین کردند.;

تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی خاک کشور
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، به ‌منظور کنترل کیفیت مطالعات خاک‌شناسی و جلوگیری از انجام مطالعات موازی و تکراری خاک‌شناسی، وزارت جهاد کشاورزی را  به تهیه دستورالعمل مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی و ابلاغ آن، ایجاد بانک ملی اطلاعات خاک کشور و تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی خاک کشور از نظر کانی‌شناسی، زیست‌محیطی و زمین‌شناسی پزشکی و کشاورزی برای استفاده بهینه از خاک مکلف کرد.

  این اقدام در راستای بررسی ظرفیت بیماری‌زایی خاک و تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار با در نظر گرفتن ساختار زمین‌شناسی و شیمیایی زمین (ژئوشیمیایی) کشور با همکاری سازمان محیط‌زیست، وزارت بهداشت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی است.

  براساس تبصره یک ماده فوق، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری مکلف شدند مطابق دستورالعمل ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی، عمل و یک نسخه از نتایج مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی را جهت تائید به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کنند.

  براساس تبصره 2ماده مذکور، نظارت و تایید کیفیت مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی برای کاربری‌های کشاورزی و منابع طبیعی با هدف غنای بانک اطلاعات خاک کشور به عهده وزارت است.

  براساس تبصره سه ماده فوق، هرگونه مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی برای کاربری‌های مختلف توسط اشخاص حقوقی دولتی منوط به عدم وجود نتایج مورد نظر مطالعات مذکور در مقیاس مربوط با تائید وزارت جهاد کشاورزی باشد. وزارت جهاد کشاورزی موظف شد ظرف مدت یک ماه از زمان وصول استعلام، نسبت به ارائه پاسخ اقدام کند و عدم پاسخ در مهلت مقرر، موافقت تلقی می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات