سرقینی خبر داد:

۶۰ درصد اختیارات شورای عالی معادن واگذار شد

عصر معدن- معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: براساس برنامه ششم توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) بالغ بر ۶۰ درصد از اختیارات شورای عالی معادن به استانها تفویض شد و انتظار می رود دستاورد مثبتی برای معادن به دنبال داشته باشد.;

۶۰ درصد اختیارات شورای عالی معادن واگذار شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرمعدن» به نقل از ایرنا، جعفر سرقینی تصریح کرد: شورای عالی معادن بالاترین مرجع تصمیم گیری در بخش معادن کشور محسوب می شود، اما واگذاری اختیارات به وزارت صنعت، معدن وتجارت سبب شده به شکل عملی کارایی شورا کاهش یابد.

  وی اضافه کرد: قانون معادن که در سال 1377 مصوب شد، در خیلی موارد تصمیم گیری های مهم را به شورا واگذار کرده بود، اما در سال 1390 در اصلاحیه صورت گرفته خیلی از اختیارات به وزارتخانه داده شد که این مساله به عنوان ایراد محسوب می شود.

  معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت خاطرنشان ساخت: واگذاری اختیارات شورای عالی معادن به وزارتخانه در واقع سبب شده تا کارهای شورا در قالب روزمره گی معنا پیدا کند.

  آمارها نشان می دهد که سالیانه بطور متوسط 400 میلیون تن مواد معدنی از پنج هزار و 500 معدن فعال کشور استخراج می شود که 60 تا 65 درصد آن مربوط به مصالح ساختمانی است.

  سرقینی تصریح کرد: شورای عالی معادن در واقع تنها شورای عالی است که بخش خصوصی در آن 2 نفر نماینده دارد، نخست نماینده خانه معدن ایران و دیگری از اتاق ایران که هر 2 نفر حق رای دارند، درحالی که بسیاری از شوراهای عالی، نمایندگان بخش خصوصی بدون اجازه حق رای مشارکت دارند.

  «خداد غریب پور» رئیس هیات عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) پیش از این اعلام کرد: سال قبل 50 میلیون تن ماده معدنی از مجموع 461 میلیون تن استخراجی، صادر شده و ارزش صادرات به ازای هر تن 160 دلار است و در مجموع افزون بر 9 میلیارد دلار صادرات انجام شد.

  معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت یادآور شد: رئیس سازمان نظام مهندسی معدن نیز با حق رای در شورای عالی معادن حضور دارد و در واقع سه نفر از یازده عضو شورای یاد شده به عنوان بخش خصوصی حاضر می‌شوند.

  ایران از نظر تنوع مواد معدنی با 68 نوع ماده اکتشافی در رده دهم جهان و از نظر ذخایر شناسایی شده با حدود 60 میلیارد تن در ردیف پانردهم دنیا قرار دارد.

  وی افزود: براساس برنامه ششم توسعه که به شورای معادن استانها مرجعیت تصمیم گیری داده شده، بخش خصوصی ضمن عضویت در این شورا، حق رای ندارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    دکه مطبوعات