وزیر صمت مطرح کرد:

صادرات سالیانه ۱.۵ میلیارد دلار انواع محصولات مس

رسیدن به ظرفیت تولید ۵۶ میلیون تنی در حوزه فولاد

عصر معدن- وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه انتهای الوند شبکه دو با اشاره به مهم‌ترین موفقیتهای حوزه صنعت، معدن و تجارت کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به تشریح طرح مهم و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور پرداخت و از آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب از هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی، به زودی خبر داد.;

صادرات سالیانه ۱.۵ میلیارد دلار انواع محصولات مس
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از شاتا، علیرضا رزم‌حسینی در برنامه انتهای الوند شبکه دو با بیان این مطلب، با اشاره به پیشرفت‌های صنعتی، معدنی و تجاری پس از انقلاب شکوهمند اسلامی بیان کرد: در حوزه تولید مس در اول انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما اکنون به 512 هزار تن ظرفیت تولید در این حوزه رسیده‌ایم و رتبه دهم دنیا را داریم.

  صادرات سالیانه 1.5 میلیارد دلار انواع محصولات مس

  وی همچنین اضافه کرد: طرح های توسعه در حوزه مس در حال اجرا می باشد و حدود 1.5 میلیارد دلار صادرات در انواع محصولات مس به صورت سالیانه داریم.

  رسیدن به ظرفیت تولید 56 میلیون تنی در حوزه فولاد

  وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ادامه داد: در حوزه فولاد از ظرفیت تولید 700 هزار تن در اوایل انقلاب به 56 میلیون تن ظرفیت تولید در حال حاضر رسیدیم، تا 15 سال پیش وارد کننده فولاد بودیم اما اکنون به یک صادرکننده مهم در این حوزه تبدیل شده‌ایم.

  ظرفیت تولید 2میلیون و 600 هزار دستگاه خودرو در سال را داریم

  رزم حسینی با اشاره به دیگر آمارها گفت: ظرفیت تولید خودرو از 160 هزار دستگاه سالیانه در اول انقلاب به 2میلیون و 600 هزار دستگاه در حال حاضر رسیده است، البته ارتقاء کیفیت خودروها حائز اهمیت است و در دستور کار می باشد.

  به ظرفیت تولید 88 میلیون تنی سیمان رسیده ایم

  وی همچنین تصریح کرد: از ظرفیت تولید 7 میلیون تنی سیمان در اول انقلاب هم اکنون به ظرفیت تولید 88 میلیون تن رسیده ایم و در حوزه سیمان اکنون یک صادر کننده می باشیم.

  فعالیت 5 برند مطرح در حوزه لوازم خانگی کشور با وجود همه تحریم ها

  وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص حوزه لوازم خانگی، نیز بیان کرد: قبل از انقلاب تنها دو برند (ارج و آزمایش) در این حوزه فعال بودند اما اکنون با وجود همه تحریم های ظالمانه و خروج شرکت های خارجی تولید لوازم خانگی ازکشورمان، 5 شرکت داخلی با برندهای معروف در این حوزه فعال هستند که صادرات نیز انجام می دهند.

  فعالیت 3 شیفته کارخانجات لوازم خانگی علیرغم خروج شرکت‌های خارجی از کشور و تحریمها

  رزم حسینی همچنین ادامه داد: با تمام این شرایط سخت اما کارخانجات لوازم خانگی سه شیفته کار می کنند، صادرات به کشورهای آسیایی (عراق و سوریه) انجام می دهند و حتی با خرید بعضی برندهای خارجی صادرات به کشورهای اروپایی( ایتالیا دارند.

  صادرات 5 میلیارد دلاری صنایع غذایی کشور

  وی با اشاره به پیشرفت های حاصل شده در بخش‌های دیگر اضافه کرد: در حوزه پتروشیمی قبل از انقلاب ظرفیتی نداشتیم اما اکنون به 77 میلیون تن ظرفیت تولید رسیدیم و در این حوزه صادر کننده هستیم. همچنین در حوزه صنایع غذایی پیشرفتهای خوبی به دست آمده است و صادرات 5 میلیارد دلاری در این حوزه داریم.

  صادرات شیرینی و شکلات ایران به 58 کشور دنیا

  وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به صادرات شیرینی و شکلات ایران به 58 کشور دنیا اشاره کرد و گفت: در این حوزه پیشرفت های خوبی به دست آمده است و به عنوان نمونه فقط یک شرکت تولید آشامیدنی در خراسان رضوی به بیش از 60 کشور دنیا محصولات خود را صادر می کند.

  حجم تجارت خارجی کشورمان به 54 میلیارد دلار رسیده است

  رزم حسینی در ادامه سخنان خود با یادآوری اینکه قبل از انقلاب صادرات کشور 500 میلیون دلار بوده است، بیان کرد: اکنون در همین 10 ماهه امسال 26 میلیارد دلار صادرات داشتیم و 54 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشورمان بوده است.

  5 میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف داریم

  وی با اشاره به دیگر ظرفیت های توسعه کشور، تاکید کرد: کشور ما فقط نفت خیز نیست، بلکه کشوری معدن خیز نیز می باشد، 5 میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه های مختلف داریم که باید از این ظرفیت استفاده بهینه بیشتری برای توسعه شود.

  در حال راه اندازی هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن با هماهنگی بخش خصوصی هستیم

  وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه های معدنی از جمله سنگ آهن، مس، سرب و روی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته ایم، اضافه کرد: در حال راه اندازی هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تعامل و هماهنگی بخش خصوصی هستیم.

  بزرگترین معدن مولیبدن جهان در کهنوج استان کرمان قرار دارد

  رزم حسینی با بیان اینکه بزرگترین معدن مولیبدن جهان در کهنوج استان کرمان می باشد، ادامه داد: در حوزه اکتشافات باید کارهای بیشتری انجام بشود و به دنبال این هستیم که دامنه اکتشافات را در قلمرو کشور، توسعه و گسترش دهیم.

  وی در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به طرح ملی و استراتژیک انتقال آب خلیج فارس به استان های به فلات مرکزی و شرق کشور، گفت: انتقال آب و شیرین سازی آن از هرمزگان به طول 820 کیلومتر شروع شده است و انشاالله به زودی به اردکان خواهد رسید و عملیات اجرایی خطوط دوم و سوم این پروژه مهم نیز به زودی شروع می ‌شود.

  اهمیت طرح انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی و شرق کشور برای صنایع و معادن

  وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: این آب برای صنعت و معدن کشور بسیار حائز اهمیت است، اگر می‌خواهیم تولید افزایش یابد و طرح‌های توسعه ای در حوزه صنایع و معادن شکل بگیرد باید آب به محل واحدهای معدنی و صنعتی بیاید.

  اجرای عملیات طرح استراتژیک انتقال آب خلیج فارس در دولتهای یازدهم و دوازدهم

  رزم حسینی با اعلام اینکه عملیات اجرای این طرح استراتژیک در دولتهای یازدهم و دوازدهم انجام شد، اضافه کرد: آبان ماه امسال این آب به سیرجان رسید و معادن بزرگ و شرکت های منطقه از جمله گل‌گهر از این آب استفاده کردند و تا سرچشمه( کرمان) و چادرملو( یزد) پیش می رود.

  انجام عملیات اجرایی خط انتقال آب هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی به زودی

  وی با بیان اینکه به دستور رئیس جمهور مطالعات خط دوم و سوم این طرح استراتژیک را در چند ماه گذشته انجام داده ایم، افزود: عملیات اجرایی خط انتقال آب هرمزگان به خراسان جنوبی و رضوی (مشهد مقدس) به زودی انجام می شود، طول این خط 1550 کیلومتر است و هدف آن آبرسانی به معادن بزرگ سنگان و خواف می باشد.

  بهره‌مندی فولاد مبارکه و ذوب‌آهن از آب کافی با راه اندازی خط سوم انتقال آب به اصفهان

  وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: خط سوم نیز برای انتقال آب از هرمزگان به کرمان و سرانجام اصفهان به به طول 920 کیلومتر می باشد که شرکت های بزرگی مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن در اصفهان و همچنین در طول مسیر واحدها صنعتی و معدنی می توانند از این آب استفاده کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر