کنترل تولید فولاد چین به زیان سنگ آهن تمام شد

عصر معدن- هفته گذشته و پس از آن که دولت چین از فولادسازان خود خواست سال ۲۰۲۱ تولید فولاد خود را کاهش دهند قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن در چین حدود ۶ درصد افت را مشاهده کرد.;

کنترل تولید فولاد چین به زیان سنگ آهن تمام شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر معدن» به نقل از فولاد ایران، سال 2020 قیمت سنگ آهن شاهد جهش دوبرابری بود و در میان کومودیتی ها بهترین عملکرد را داشت ولی دولت چین از صنعت فولاد خواسته سال 2021 تولید را کاهش دهند تا از کاهش متوسط قیمت سنگ آهن در سال جاری میلادی اطمینان حاصل کند.

  قیمت قراردادهای فیوچرز سنگ آهن در بورس دالیان سال 2020 حدود 37.8 درصد و در دسامبر به تنهایی 21.5 درصد رشد داشته است.

  چین به عنوان بزرگترین تولید ننده فولاد دنیا، سال 2020 حدود 1.1 میلیارد تن فولاد تولید کرد و در بین سال های 2016 تا 2020 حدود 150 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد سالانه خود کاسته است.

  کاهش تولید بیشتر می تواند وضعیت عرضه و تقاضای فولاد آن را بهبود بخشد. کنترل منطقی تولید فولاد از حاشیه سود کارخانه ها حمایت می کند و اجازه نمی دهد  افزایش قیمت ها به صنایع زیردست منتقل شود. آخرین قیمت سنگ آهن در بورس دالیان 150.65 دلار ثبت شده که پایین ترین قیمت در سه هفته گذشته بوده است.

  قابل ذکر است چین قصد دارد تا سال 2060 انتشار گاز کربن را به صفر برساند. این کشور بزرگترین مصرف کننده انرژی دنیا و تولیدکننده گازهای گلخانه ای است و نیمی از زغال سنگ دنیا را استخراج و مصرف می کند و بزرگترین واردکننده نفت و گاز طبیعی نی به شمار می رود. انتقال اقتصاد چین به سمت یک اقتصاد پاک و سبز و عاری از کربن در طی چند دهه می تواند 5.5 هزار میلیارد دلار هزینه داشته باشد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر